válkaČeskoslovenskoobjevy

Stalin chtěl nechat zavraždit herce Johna Wayna

Stalin chtěl nechat zavraždit herce Johna Wayna
Zdroj: thevintagenews.com

Sovětský vůdce Stalin měl dvě výrazné vlastnosti. Problémy řešil nejraději tím, že dotyčného nechal zabít, a velmi nesnášel jakýkoliv odpor. A tak se shodou okolností stalo, že mu do oka padl americký herec John Wayne, který se veřejně opakovaně vyslovoval proti komunismu. Stalin se rozhodl, že by KGB měla herce zabít.

chalkon 8. března 2017

Stalina na Wayneovy protikomunistické řeči upozornil na konci 40. let sovětský režisér Sergej Gerasimov, který se s hercem setkal ve Spojených státech na mírové konferenci. Stalin byl údajně velmi pobouřen, už proto, že sám sebe považoval za znalce filmu a také scénáristu a režiséra. Miloval Clarka Gablea, Charlie Chaplina a další hollywoodské ikony. Ovšem Wayneův antikomunismus mu nebyl ani trochu po chuti. Naznal, že „neohroženému hrdinovi Divokého západu“ je třeba jednou provždy zavřít ústa.

Stalin poslal nájemné vrahy do Los Angeles. O plánu se však dozvěděla FBI. Ta informovala samotného Johna Wayna, že mu hrozí nebezpečí. Wayne prý řekl, ať si agenti nedělají žádné starosti, že až se vrazi ukážou, vyřídí si to s nimi sám. Ostatně nebylo to poprvé, co se komunisté pokusili Johna Wayna zabít, jeden atentát na něj nevyšel už v roce 1953 v Mexiku. I za války ve Vietnamu byli vysláni speciální snipeři, aby zabili přímo Johna Wayna. Příkaz dal sám Mao Ce-tung. Ani snipeři, ani agenti KGB však úspěšní nebyli. Po smrti Stalina jeho nástupce Nikita Chruščov celou operaci promptně odvolal. Johna Wayna nakonec zabila rakovina v roce 1973.

Další články

Zavří­t reklamu