válkaČeskoslovenskoobjevy

Stal se esesákem, aby odhalil tajemství Třetí říše, nikdo mu ale nevěřil

Stal se esesákem, aby odhalil tajemství Třetí říše, nikdo mu ale nevěřil
Zdroj: warhistoryonline.com

Kurt Gerstein, příslušník jednotek SS, se v roce 1942 dostal při své pracovní cestě do dvou koncentračních táborů Belzec a Treblinka. To, co viděl, s ním natolik otřáslo, že se rozhodl poslat zprávu Spojencům. Byly to vůbec první informace o koncentračních táborech, které se ke Spojencům dostali.

Tomáš Chalupa 7. září 2015

Gerstein nebyl nacistou, spíše naopak. Před válkou byl členem protinacistické skupiny, po jejím rozpuštění podal přihlášku do nacistické strany. Z té byl posléze vyhozen, protože byl příliš kritický. Byl odsouzen do vězení, ale podal si novou přihlášku. Byl znovu odmítnut. V roce 1940 se dostal do SS, jak sám říkal, proto, aby odhalil temná tajemství třetí říše. Měl údajně informace, že jsou vražděni mentálně postižení. Při svém pátrání po této záležitosti se dostal až do dvou koncentračních táborů. Jeho oficiálním úkolem bylo zvýšit efektivitu plynu Cyklon–B, protože měl tuto věc na starosti jako specialista na plyny. Gerstein tak viděl zblízka účinek plynu i běžný provoz v továrně na smrt. Byl naprosto zděšen.

Jeho jediným cílem pak bylo, aby se o hrůzách plynových komor dozvěděl svět. Napsal tajnou zprávu. „Viděl jsem všechno. Kojence u prsou žen, malé nahaté děti, ženy, muže, Nahnali je koženými bičíky do plynové komory. Pořádně je tam napěchujte, velel kapitán,“ uváděl v ní. Jeden esesák jim nahlas vysvětloval, že jim nic nehrozí, že mají jen zhluboka dýchat, aby si roztáhli plíce, což je potřeba pro dobrou prevenci nakažlivých a infekčních chorob. Když se kdosi zeptal, co s nimi bude, až vylezou, cynicky jim řekli, že budou pracovat jako pomocníci v domácnostech nebo stavět cesty a mosty. Když se dveře plynové komory zavřely, dieselový motor začal dovnitř vhánět plyn. Jenže cosi se pokazilo a motor se zastavil.

Zatímco se motor opravoval, jeden z Němců nakoukl okýnkem dovnitř a prohlásil, že všichni Židé jsou naživu, ale brečí, jakoby šli do synagogy. Opravy motoru trvaly neuvěřitelné dvě hodiny. Po celou dobu stáli Židé napěchovaní v plynové komoře. Bylo jim jasné, že čekají na smrt. Dvě hodiny nepředstavitelné hrůzy. Další půlhodinu trvalo, než se je podařilo usmrtit plynem. Gerstein myslel, že zešílel, nemohl se vzpamatovat ze šoku.

Byl v kontaktu se švédskou ambasádou v Berlíně a rozhodl se, že jim předá zprávu o vraždění. O holokaustu ale vykládal lidem téměř na potkání, podle svých slov to byly stovky lidí, kterým vykládal, co se děje v koncentračních táborech. Členové dánského odboje vysílali jeho zprávu Spojencům. Nestalo se ale nic, Gersteinovu zprávu jednoduše Britové ignorovali. Odmítali si připustit, že by něco takového bylo možné, a považovali to za nějakou propagandu.

Gerstein začal být zoufalý. O koncentračních táborech mluvil s lidmi, které sotva znal, dokázal dokonce zničit zásilku Cyklonu–B určeného pro koncentrační tábory. Jeho hlavní cíl – probudit zájem Spojenců – se nezdařil. Ti ho dokonce po válce uvěznili. Přestože švédská ambasáda potvrdila pravost jeho výpovědi, Francouzům se nezdálo, že byl podepsán pod tolika dokumenty týkajících se táborů. Gerstein zemřel ve francouzském vězení 25. července 1945, když se oběsil. Jeho smrt provázejí dodnes nejasnosti, spekuluje se o tom, že ho umlčeli někteří nacisté, kteří s ním byli vězněni.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu