válkaČeskoslovenskoobjevy

Stačí 14 měsíců v Antarktidě a zmenší se vám mozek, ale není to zimou

Stačí 14 měsíců v Antarktidě a zmenší se vám mozek, ale není to zimou
Zdroj: iflscience.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Vědci provedli výzkum na skupině devíti lidí, kteří strávili 14 měsíců v Antarktidě na polární stanici. Změřili jim mozek před odletem a po návratu. Výsledek je jasný – jejich mozky se zmenšily.

Tomáš Chalupa 21. ledna 2020

Sledovaní lidé ztratili poměrně podstatnou část mozku, konkrétně oblasti gyru dentatu, což je část hippokampu. Také jim ubylo i množství šedé kůry mozkové. Jak se ukázalo dále, pobyt v ledovém zajetí měl za následek také zhoršení pozornosti a prostorové paměti.

Pobyt v oblasti, kde je 24 hodin tma (během polární noci) a teploty se tam pohybují kolem -50 stupňů Celsia, nejsou pro lidský organismus rozhodně vhodné. Přidávají se takové jevy jako ponorková nemoc, sociální izolace a deprese. Vědci se domnívají, že to není zima nebo tma, ale právě sociální izolace, která způsobuje změny v mozku a celkové změny v chování lidí. Na toto téma už totiž proběhly výzkumy v minulosti, které rovněž ukázaly na zmenšování mozku.

Nenechme se tedy zmást, nejde o pobyt v Antarktidě jako takový, ale o sociální prostředí. Nedostatek kontaktu s větším počtem různých lidí, neustálá izolovanost v prostředí poměrně malé základny, stále stejná interakce, to vše způsobuje, že mozek mění svou strukturu a ztrácí v určitých částech na objemu.

Podobné problémy by tedy mohly postihnout i lidi dlouhodobě se plavící na malé lodi či pobývající například na majáku. Zdá se, že lidská společnost je pro rozvoj a dobrý stav mozku klíčová.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu