Dennis Hopper a Francis Ford Coppola během natáčení Apokalypsy.

Dennis Hopper a Francis Ford Coppola během natáčení Apokalypsy. | zdroj: thevintagenews.com


Štáb trpěl úplavicí, herci byli věčně pod vlivem a režisér se chtěl zabít: Natáčení Apokalypsy bylo peklo na zemi

TÉMATA: filmy | režiséři | herci | apokalypsa

user-avatar

Simona Knotková

19. 02. 2019 | 13:00

V roce 1976 začal vznikat snímek Francise Forda Coppoly Apokalypsa, který pojednával o teroru války ve Vietnamu. V teror se nakonec proměnilo i celé natáčení na Filipínách.

Problémy nastaly už s obsazením hlavní role kapitána Willarda. Coppola měl políčeno na Al Pacina a Steve McQueena. Oba herci ale nabídku odmítli – Pacino se bál zdravotních komplikací, které mohly vyplynout z pobytu v džungli, McQueen zase odmítal opustit USA. Ze stejného důvodu jako McQueen roli nakonec odmítl i Clint Eastwood. Nevyšlo ani obsazení Harveyho Keitela, s jehož hereckými výkony režisér nebyl spokojený. Na poslední chvíli do snímku naskočil Martin Sheen. Jak se ale později ukázalo, ani to nebyla nejšťastnější volba.

Martin Sheen ve filmu Apokalypsa

Sheen začal kvůli osobním problémům nadměrně pít a na place byl věčně opilý. Jeho chování bylo během natáčení nepředvídatelné a mnohdy dělal věci, které ani neměl ve scénáři. V rebeliích mu zdárně sekundovali také jeho kolegové. Představitel amerického fotožurnalisty Dennis Hopper holdoval omamným látkám tak moc, že si nedokázal zapamatovat své věty. Od produkce si následně vyžádal pravidelný přísun kokainu, který mu údajně pomáhal v hraní.

Jako pravá domýšlivá hvězda se ukázal i Marlon Brando. Jeho postava armádního zběha měla být ve filmu vyzáblá, herec se však na natáčení objevil s několika kily navíc. Navíc se nemínil seznámit s předlohou a scénářem a neustále zapomínal své pasáže. Po jedné hádce s režisérem se vzdorovitý Brando oholil. Že se i on rád oddával tekutému povzbuzení, asi netřeba dodávat. Producenty jeho přítomnost ve filmu přitom vyšla na 3,5 milionů dolarů.

Marlon Brando ve filmu Apokalypsa

Kromě vzpurných herců se filmaři museli potýkat se zdravotními komplikacemi, nepříznivým počasím a nedostatkem financí. Krátce po první klapce postihla štáb i herce úplavice. Během stavby scény zemřel po těžkém úrazu jeden z dělníků. Na oblast filmování udeřily také tajfun Olga a silné deště, které veškeré práce pozdržely. Z plánovaného šestitýdenního natáčení se produkce natáhla na šedesát osm týdnů a Coppola musel velkou část rozpočtu doplatit ze svých vlastních zdrojů. Není divu, že několikrát vyhrožoval sebevraždou a kvůli podvýživě a dehydrataci skončil v nemocnici. Kritici si z filmu utahovali a přestávali věřit, že vůbec kdy vznikne. Originální název Apocalypse Now (Apokalypsa teď) překřtili na Apokalypse When? (Apokalypsa kdy?).

Aby toho nebylo málo, Sheen dostal srdeční infarkt. Napůl šílený Copolla tehdy šéfům studia odvětil, že i když jeho herec "umírá, nezemře, dokud mu to nedovolí on". A Sheenovi tak nezbývalo než přežít a snímek dokončit.

Plakát filmu Apokalypsa

Když se pak Apokalypsa konečně objevila v roce 1979 v kinech, filmař se nechal slyšet: "Můj film není film. Můj film není o Vietnamu. To je Vietnam. Takový skutečně byl. Bylo to bláznivé. A během natáčení jsme prožili skoro to samé, co Američané ve válce. Byli jsme v džungli. Byla nás tam spousta. Měli jsme přístup k hodně penězům, hodně zařízení a kousek po kousku jsme propadali šílenství."

Na jeho počin se dnes pohlíží jako na jedno z nejvýznamnějších děl americké kinematografie.

user-avatar

Simona Knotková

19. 02. 2019 | 13:00

Zavří­t reklamu