válkaČeskoslovenskoobjevy

SS Warrimoo plula doslova časem i prostorem v unikátním experimentu

SS Warrimoo plula doslova časem i prostorem v unikátním experimentu
Zdroj: Wikimedia Commons

Dopravní parník SS Warrimoo byl spuštěn na vodu v roce 1892, aby obsluhoval linku mezi Novým Zélandem a Austrálií. Později byl nasazen na trasu mez Kanadou a Austrálií. A právě na této plavbě došlo k velmi podivuhodné události.

Tomáš Chalupa 27. října 2021

Psal se 30. prosinec roku 1899 a SS Warrimoo byl uprostřed chladných vod Pacifiku a mířil k Vancouveru. Navigátor právě ukončil pozorování hvězd, ze kterých určoval polohu lodi. Loď byla prakticky na rovníku a velmi blízko mezinárodní datové hranice. Na situaci upozornil kapitána, který se rozhodl, že udělá malou změnu kurzu a provede celkem unikátní experiment.

Loď navedl tak, že protnula místo, kde se rovník kříží s mezinárodní datovou hranicí. A to přesně o půlnoci na Silvestra. Výsledkem bylo, že v určitou chvíli byla přední část lodi na jižní polokouli a uprostřed jara, zatímco zadní polovina byla na severní polokouli ve vrcholící zimě. A nejen to, na přední půlce bylo už 1. ledna roku 1900, zatímco na zadní části byl stále 30. prosinec 1899. Loď byla současně ve dvou různých stoletích, ve dvou různých polokoulích a dvou různých ročních obdobích. A nejen to, loď zcela minula den 31. prosinec. Při přeplutí mezinárodní datové hranice platí, že se hodiny ručiček posouvají o 24 hodin kupředu. 31. prosinec tak trval pouze pár chvil a byl ihned změněn na 1. leden.

O celé této bizarní cestě časem psal kanadský list Ottawa Journal, ovšem až po 42 letech od plavby. Objevilo se mnoho spekulací, zda bylo možné takto přesně navigovat loď, přece jenom navigační možnosti těch dob nebyly úplně přesné, nicméně stejně tak nelze dokázat, že se to kapitánovi Warrimoo nepodařilo. A stejně tak není od té doby znám žádný případ, kdy by k něčemu takovému došlo. Warrimoo byl v tomto zřejmě první.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu