válkaČeskoslovenskoobjevy

Srbský kadeřník tetuje na hlavy zákazníků portréty známých osobností

Srbský kadeřník tetuje na hlavy zákazníků portréty známých osobností
Zdroj: facebook.com
+ 8 fotek+ 9 fotek

Mario Hvala, kadeřník ze srbského města Novi Sad, se dostal do novinových titulků po celém světě poté, co na hlavě jednoho zákazníka vytvořil realistický portrét severokorejského vůdce Kim Čong-una. Nebyl to však první ani poslední výtvor tohoto typu. Vlasovému tetování se věnuje už osm let a za tu dobu z vlasů dokázal vystřihnout celou řádků celebrit i nejrůznější ozdobné vzory.

Yvonne Pokorná 10. ledna 2018

Třiatřicetiletý Mario se vlasové tetáži začal věnovat před osmi lety, když pracoval ve Slovinsku. Jeden ze zákazníků ho tehdy požádal, aby mu ve vlasech udělal dvě rovné linky. Mario se však cítil, že má navíc, a navrhl mnohem složitější design, takže chlapík nakonec z kadeřnictví odcházel s obrazem tarantule na hlavě. Povzbuzen úspěchem, Hvala dál rozvíjel své dovednosti a po návratu do Srbska před čtyřmi lety si rychle udělal jméno v kadeřnickém salonu v Novém Sadu, kde lidem vystřihoval z vlasů všechny možné vzory i portréty celebrit, jako třeba legendárního vynálezce Nikoly Tesly, tenisty Novaka Djokoviće nebo srbského expremiéra Aleksandara Vučiće. Brzy se stal známým po celém Srbsku, ovšem až s portrétem Kim Čong-una se mu dostalo mezinárodní pozornosti. Jeho výtvory prezentovaly oblíbené weby jako Huffington Post a Unilad a video zaznamenávající proces jeho tvorby se na Facebooku stalo virálem.

V rozhovoru pro Tattoo Club Srbija Mario Hvala uvedl, že vytvoření vlasového portrétu mu trvá tři až pět hodin a že při tom používá nůžky a břitvu. Spoustu času mu ale zabere příprava, kdy si promýšlí kresbu a vybírá pro ni to nejlepší místo na hlavě. Lidské hlavy jsou totiž různé, a musí proto najít nejrovnější oblast, aby nedošlo k pokroucení obrázku.

Při provádění vlasové tetáže nesmí dojít k žádné chybě, takže ještě než se pustí do vystihování, nakreslí si několikrát obrázek na kus papíru, aby měl jistotu, že obsahuje všechny detaily. Pak zastřihovačem vlasů orámuje budoucí portrét vzadu na hlavě zákazníka a začne tvořit nůžkami a břitvou své dílo. Nejdéle nad tím strávil osm hodin, ale tvrdí, že se nikdy nedopustil chyby.

Vzhledem k tomu, že lidský vlas průměrně vyroste o jeden a půl centimetru za měsíc, začne obrázek ztrácet jasné kontury po osmi až deseti dnech. To však lidi neodradí, aby za jeden vlasový portrét vydali 120 euro (v přepočtu přes 3000 korun)!

Některé z vlasových tetáží Maria Hvaly si prohlédněte v naší galerii.

Další články

Zavří­t reklamu