4 minuty a dost! Nafouknuté ostny vás vypudí ze sprchy.

4 minuty a dost! Nafouknuté ostny vás vypudí ze sprchy. | zdroj: www.elisabethbuecher.com


Sprcha s ostny: zaútočí na vás, jakmile se budete sprchovat déle než 4 minuty!

TÉMATA: ekologie | nadměrná spotřeba vody | design | extra nápady

user-avatar

Markéta Oderská

24. 07. 2015 | 08:30

Francouzskou umělkyni Elisabeth Buecherovou znepokojovalo, jak v dnešní době lidé plýtvají vodou. Přemýšlela, jak je přinutit, aby s ní šetřili. Vymyslela proto chytrý sprchový závěs s ostny, které se po čtyřech minutách sprchování nafouknou vzduchem a člověka tak vytlačí ze sprchy.

„Můj sprchový závěs je zeleným bojovníkem,“ prohlásila umělkyně. Kromě ostnatého závěsu navrhla ještě závěs nazvaný Past, který se po 4 minutách celý nafoukne a osobu, která se příliš dlouho sprchovala, za trest uvězní. Uznává, že to pro člověka není nic příjemného, ale na druhou stranu je to prý navrženo pro jeho vlastní dobro. „Pokud nechcete skončit v pasti, musíte z ní stihnout vystoupit dřív, než past sklapne, a přestat poškozovat životní prostředí,“ vysvětluje a podotýká, že závěsy nejsou na prodej. Buecherová jen jimi chtěla vyprovokovat debatu o nadměrné spotřebě vody.

Člověk si sám na sebe líčí past.

V současné době trpí asi 2 miliardy lidí žijících v 80 státech světa chronickým nedostatkem vody. K nezávadné pitné vodě nemají přístup asi 1,2 miliardy lidí. Vzhledem k růstu populace (někde i stavů dobytka) i změnám klimatu se ve většině regionů tato krize prohlubuje. OSN varuje, že do roku 2030 bude čelit nedostatku vody polovina lidstva. Problémům se nevyhne ani Evropa, včetně jejích severních oblastí. Statistiky říkají, že každý Evropan spotřebuje ročně dva olympijské bazény vody (délka 50 metrů, šířka 25, hloubka nejméně dva metry). Nadměrná spotřeba vody je příčinou globálního vodního deficitu.

user-avatar

Markéta Oderská

24. 07. 2015 | 08:30

Zavří­t reklamu