válkaČeskoslovenskoobjevy

Spouští Měsíc velká zemětřesení na Zemi? Vědci tvrdí, že ano

Spouští Měsíc velká zemětřesení na Zemi? Vědci tvrdí, že ano
Zdroj: sciencealert.com

Podle nejnovější studie se velká zemětřesení na Zemi odehrála, když byl Měsíc v úplňku nebo v novu. Vědci tvrdí, že to není náhoda a Měsíc může být spouštěčem pozemských zemětřesení.

Tomáš Chalupa 20. září 2017

Vědci z Tokijské univerzity prošli databáze seismické aktivity, zejména se zaměřili na zemětřesení o síle 5,5 stupňů Richterovy stupnice a vyšší. Zjistili zajímavou věc. Zemětřesení na Sumatře a v Indonésii v roce 2004 o síle 9.3 stupňů, zemětřesení v Maule v Chile v roce 2010 se silou 8.8 stupňů a ničivé zemětřesení z roku 2011 v Japonsku o síle 9 stupňů se odehrávalo při úplňku nebo novu. A nejen to, dalších 9 z posledních 12 zemětřesení se silou přesahující 8 stupňů, proběhlo, když byl Měsíc v novu nebo úplňku.

Naopak vědecký tým nenašel vůbec žádnou souvislost mezi fázemi Měsíce a menšími zemětřeseními. Ovšem američtí výzkumníci zase našli spojitost mezi malými zemětřeseními o síle do 1 stupně, ke kterým došlo ve zlomu San Andreas, a pozicí Měsíce. Podle Nicholase van der Elsta z Amerického geologického úřadu k zemětřesením dochází ve fázi narůstání měsíce do úplňku.

Za vše mohou slapové síly. Ty zřejmě v nejsilnější fázi dokáží i malou průrvu v zemském povrchu rozšířit, a způsobit tak zemětřesení. „Může to trvat hodiny, dny nebo i déle, ale děje se to,“ je přesvědčena Rebecca Boyleová. „Slapová síla dodá jen 1 procento celkového zatížení horniny. Přesto to může být právě to množství, které spustí celý proces,“ dodává Boyleová. Zdá se, že Měsíc není jen romantický společník na hvězdné obloze, ale také poněkud nebezepečné vesmírné těleso.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu