válkaČeskoslovenskoobjevy

Sporák, na kterém dnes vaří Jamie Oliver, používali Chorvati už v pravěku!

Sporák, na kterém dnes vaří Jamie Oliver, používali Chorvati už v pravěku!
Zdroj: www.nacion.com
+ 3 fotky+ 4 fotky

Věhlasné litinové sporáky značky AGA, na kterých ve svých kulinářských seriálech tak ráda vaří kuchařská celebrita Jamie Oliver, vymysleli lidé už dávno před švédským chemikem a nositelem Nobelovy ceny za fyziku Nilsem Gustafem Dalénem, který si je nechal v roce 1922 patentovat. Pravěký prototyp jeho vynálezu objevili archeologové ve vesnici Bapska v Chorvatsku. Prehistorická kamna pracují na podobném principu a jsou stará 6 500 let!

Irena Gruberová 5. června 2015

O tom, kdy začali lidé či předkové lidí poprvé ohřívat jídlo, se vědci dodnes nedokáží shodnout. Podle jedněch se tak stalo před milionem let, druzí pak kladou počátky vaření do doby před pár stovkami tisíc let, zatímco někteří dokonce věří, že k tomu došlo jen před pár tisíci lety. Potraviny zpracovávali různými způsoby, nejčastěji přímo na ohništi nebo na rozpálených kamenech. Jak však nedávný nález v chorvatské vesnici Bapska ukázal, byli neolitičtí zemědělci mnohem chytřejší, než bychom čekali. Vymysleli totiž kamenná kamna na ohřev a teplou vodu, která fungovala na podobném principu jako dnešní AGA sporáky.

Vařit v domě na otevřeném ohni bylo značně riskantní.

Vařit v domě na otevřeném ohni bylo značně riskantní.

Kamna stará 6500 let byla nalezena během vykopávek na neolitickém sídlišti ve vesnici Bapska na východě Chorvatska. Toto archeologické naleziště patří k nejvýznamnějším v Evropě. V době, ze které kamna pocházejí, stavěli neolitičtí zemědělci své příbytky z proutí a se slaměnými střechami. Vařit v nich na otevřeném ohništi bylo proto značně riskantní a mohlo způsobit hotovou katastrofu. Proto přišli s geniálním řešením, kterým doslova zabili několik much v domě. Kamenný kryt pece chránil dům před požárem a izolační plášť umožnil absorbovat teplo z relativně málo intenzivního zdroje hoření, akumulovat jej a využívat k jak vaření, tak i k ohřevu vody a vytápění domu. Podobně jako to umí sporáky AGA.

Na sporáku AGA vaří slavný britský kuchař Jamie Oliver.

Na sporáku AGA vaří slavný britský kuchař Jamie Oliver.

„Kamna permanentně, po celý dlouhý den topila, a tak když se obyvatelé vrátili na konci dne z polí domů, jedli teplé jídlo, které si na kamnech uvařili, umyli se v teplé vodě a šli spát do vyhřátého pokoje, který byl vytopen tou stejnou pecí. Tak jak to dělají některé kuchyňské sporáky dnes,“ vysvětlil Marcel Buric z Oddělení prehistorické archeologie na Filozofické fakultě v Záhřebu.

Kamna byla nalezena uvnitř jednoho z domů, které se stavěly z proutí a ze slámy.

Kamna byla nalezena uvnitř jednoho z domů, které se stavěly z proutí a ze slámy.

To však nebylo jediné, čím neolitičtí lidé vědce překvapili. Ve stejném domě totiž archeologové nalezli kus roztavené železné rudy. „Nelze říci, k čemu byla použita, ale je to významný nález,“ poznamenal Buric. Znamenalo by to totiž, že lidé uměli tavit rudu a vyrábět železo o tisíce let dříve, než se předpokládalo. Možná proto bylo tak málo informací k tomuto objevu doposud uvolněno, zřejmě aby nerozbouraly dosavadní časovou osu.

Další články

Zavří­t reklamu