válkaČeskoslovenskoobjevy

Spoluzakladatel Microsoftu našel vrak superobří lodi Musaši. Hrob pro 1023 námořníků

+ 3 fotky+ 4 fotky

Japonsko postavilo ve druhé světové válce dvě superobří bitevní lodi Jamato a Musaši. Obě byly potopeny v boji. Zatímco místo potopení Jamata je známo delší dobu, vrak Musaši byl objeven teprve v těchto dnech. Na svědomí to má soukromá expedice spoluzakladatele Microsoftu Paula Allena.

Tomáš Chalupa 5. března 2015

Allen hledá vrak Musaši na své superjachtě Octupus (Chobotnice) a zdá se, že byl konečně úspěšný. Na twitteru se objevilo několik fotek, které doprovázel komentář, že jde o vrak bitevní lodě Musaši. „Máme na videu také první dělovou věž, tedy spíše díru, která po ní zbyla, když věž upadla, letecký katapult, strojovnu a další věci. Video brzy zveřejníme,“ slibuje Allen. Musaši leží na dně Sibuyanského moře v hloubce asi jednoho kilometru. Právě zde skončila její poslední bojová plavba.

Gigantická bitevní loď Musaši stejně jako sesterská Jamato byly největší bitevní lodě na světě. Jejich hlavní děla měla ráži neuvěřitelných 460 mm, výtlak přes 68 000 tun, délku 256 metrů a nejsilnější pancíř na hlavních dělových věžích měl tloušťku 65cm. Plavidlo podobných parametrů překonávalo vše, co mohli na moři nasadit Spojenci. Japonci považovali své dva obry za nepotopitelné, ovšem přesto se jejich přímému bojovému nasazení spíše vyhýbali. Obě lodi totiž také symbolizovaly sílu a technologickou vyspělost císařství, a pokud by byly v boji zničeny, byla by to velká rána pro japonskou prestiž.

A tak Musaši například převážela vojenské jednotky na ostrov Palau, což je úloha pro bitevní loď zcela nevhodná a nedůstojná. Jenže jak se válka chýlila ke konci a Japonsko spělo k porážce, námořnictvo nemohlo nadále nechávat obě lodi mimo velké námořní bitvy. Američané se vylodili v zálivu Leyte na Filipínách a bylo rozhodnuto, že celé japonské císařské námořnictvo vypluje ve třech svazech, aby předmostí na Leyte zničilo. Bitva v zálivu Leyte byla největší námořní bitvou druhé světové války. Japonci utrpěli zdrcující porážku. Musaši byla napadena, podobně jako ostatní lodě, stovkami bombardérů z amerických letadlových lodí. Loď při palbě po letadlech vůbec poprvé za celou válku vypálila na nepřítele. Jenže přestože střílela po bombardérech i ze svých hlavních děl, která měla pro tuto situaci připravenou speciální protileteckou munici, bez leteckého krytí bylo celé loďstvo odsouzené ke katastrofě.

Musaši byla zasažena 20 torpédy a 18 bombami. Zpomalovala, oddělila se od svazu, takže plula samostatně, a to se jí stalo osudným. Hořící kolos šel pod hladinu společně se 1023 členy posádky. V dalších bojích byly zničeny i zbývající síly Japonců. Sesterská loď Jamato tuto bitvu přežila a dostala se do bezpečí.Japonci ji pak nasadili do nepochopitelné sebevražedné mise ve stylu kamikaze, kdy měla sama napadnout předmostí na Leyte. I ona pak klesla na dno moře zasažena spoustou bomb a torpéd.

Nález vraku lodi Musaši je důležitý nejen kvůli historickému bádání, ale jde také o vojenský hřbitov, kde leží tisícovka japonských námořníků. Nyní jejich příbuzní konečně znají místo jejich posledního odpočinku.

Další články

Zavří­t reklamu