válkaČeskoslovenskoobjevy

Spolužáci ji šikanovali za to, že sbírala odpadky. Teď se k ní přidávají lidé z celého světa

Nadia Sparkes jezdila na kole do školy v Hellesdonu a všímala si, jak je prostředí okolo cesty znečištěné odhozenými plastovými lahvemi a plechovkami. Rozhodla se, že s tím něco udělá, a odpadky začala pravidelně sbírat do svého košíku. Spolužáci však její úsilí neocenili a začali si ji dobírat. Dostala od nich přezdívku Trash Girl (Odpadková dívka). Nadia se tím ale nenechala rozhodit.

„To jméno zní jako pro superhrdinku. Nepřestanu kvůli tomu dělat správnou věc. Můžou mě tak ale nazývat aspoň s respektem. Dělám něco pro to, abych ochránila svět, který je i jejich domovem,“ nechala se slyšet.

Poté, co se její příběh stal v loňském roce virální, se ale situace ještě zhoršila. Dívce bylo vyhrožováno nožem nebo ji ostatní děti polévaly džusem. Spolužáci po ní dokonce chtěli, ať po nich sbírá odpadky. Nadia bohužel nenalézala podporu ani u učitelů. Nakonec musela přestoupit na jinou školu. Postaral se o to samotný člen nového učitelského sboru Matt Willer.

„Slyšel jsem o její úžasné práci a bohužel i o tom, že je šikanovaná za to, že dělá něco odlišného. To se mě opravdu dotklo, tak jsem jí nabídl, aby přestoupila do naší školy. Pomáhá nám nyní také v projektu, v jehož rámci se staráme o pozemek školy, a je pro nás velkým přínosem. Všichni dobrovolníci s ní chtějí pracovat a společně se nám daří být pro druhé dobrým příkladem, že je třeba vážit si svého prostředí a žít více udržitelně,“ sdělil Willer.

A to není všechno. Na Facebooku vznikla také veřejná skupina Team Trash Girl, která má nyní už skoro šest tisícovek členů. Nadia všem novým příchozím vzkazuje, aby se denně pokusili posbírat aspoň tři odpadky. Co myslíte, zvládnete to?

„Když se všichni podpoříme, společně můžeme vyřešit problémy planety, dokud jsou ještě řešitelné,“ uzavírá Nadia.

Další články

Zavří­t reklamu