válkaČeskoslovenskoobjevy

Spolek španělských sester a doktorů unášel na příkaz Franca děti, byly jich desetitisíce

Spolek španělských sester a doktorů unášel na příkaz Franca děti, byly jich desetitisíce
Zdroj: allthatisinteresting.com

Zločinecká a státem podporovaná síť složená z lékařů a sester ve frankistickém Španělsku ukradla těžko uvěřitelných 40 tisíc dětí. Podle některých zdrojů to bylo až 300 tisíc. Jejich zločiny zůstaly dodnes nepotrestány.

Tomáš Chalupa 29. března 2019

Po vítězství v krvavé občanské válce se hlavou Španělska stal diktátor Francisco Franco (1892–1975), sympatizující s Hitlerem a Mussolinim. Po dobu následujících 40 let se Španělsko uzavřelo vnějšímu světu a docházelo tam k velmi tragickým událostem. Franco se totiž rozhodl vyřídit si účty se všemi, kdo ve válce bojovali proti němu a jeho vojskům.

Franco zastával zvrácenou ideologii, že pravicové rodiny (pravice podporovala vždy Franca) jsou rasově a geneticky nadřazené levicově smýšlejícím rodinám (ty stály na straně republiky). Pavědecké zdůvodnění jeho nenávisti vůči nepřátelům mělo katastrofální důsledky pro tisíce rodin a jejich dětí. Franco inspiroval vznik děsivého systému, který byl v podstatě lékařským zlodějským syndikátem a jehož zbožím byly děti levicových a nízkopříjmových rodin.

Lékaři pod různými záminkami přesvědčovaly matky, aby se dětí vzdaly a daly je k adopci. Falšovali za tím účelem lékařské zprávy a další dokumenty. Mnoho matek by ale na podobné věci nikdy nepřistoupilo, takže jim lékaři jednoduše oznámili, že jejich dítě zemřelo. To bylo přitom už předáno čekajícím novým rodičům z těch správných rodin. Lékaři nechtěli pochopitelně ukázat pravým rodičům jejich údajně zesnulé dítě, někdy pro tyto účely používali i skutečně mrtvá nemluvňata.

Děsivý systém fungoval až do 90. let, jak tvrdí dokument BBC, který se této problematice věnuje. Policie začala celou záležitost prošetřovat až v roce 2011. Mnoho lékařů a sester se odhodlalo svědčit, zřejmě výměnou za to, že nebudou obviněni. Potvrdili, že rodičkám byly vpravovány do těla drogy, aby se daly lehčeji přesvědčit k odebrání dítěte. Policie nařídila otevřít hroby, kde měly ležet mrtvé děti. Uvnitř byly jen kosti zvířat či dospělých, takže bylo jasné, že děti nezemřely.

Na nechvalné praktiky lékařů a řádových sester upozorňují ve Španělsku různé spolky, které pořádají demonstrace žádající řádné prošetření celé kauzy.

Na nechvalné praktiky lékařů a řádových sester upozorňují ve Španělsku různé spolky, které pořádají demonstrace žádající řádné prošetření celé kauzy.

Šlo o širokou a velmi početnou síť, přesto policisté brzy zjistili, že se některá jména v případu objevují až podezřele často. Hlavními aktéry kauzy byli doktor Manuel Vela a sestra María Gomezová. Oba stanuli před soudem, ale výsledek byl nevalný. Gomezová odmítla vypovídat a vydala písemné stanovisko, že jde o nechutnou kampaň a že za svůj život neslyšela o jediném případu takového zacházení s dětmi. Vela se omezil na větu, že „vždy konal v Božím jménu, abych pomohl dětem a ochránil matky“. Doposud nebyl nikdo odsouzen.

Ve Španělsku vzniklo ale několik spolků sdružujících děti či rodiče, kteří byli Francovým režimem takto postiženi. Lidé si nechávají dělat testy DNA a snaží se ověřit, zda jejich rodiče jsou skutečně ti praví. Další lidé, kteří považovali své děti za mrtvé, mají naději, že někde stále žijí, byť s jinými rodinami. Celou věc odstartovalo tvrzení jistého Juana Luise Morena, kterému jeho otec na smrtelné posteli řekl, že jej koupil od jednoho kněze v Zaragoze. A stejně prý postupovala rodina, se kterou se přátelili. Podařilo se vystopovat i sestru v nemocnici, ale ta cokoliv popřela. Jenže věci se už daly do pohybu a lidé po celém Španělsku začali řešit své rodinné svazky, které doposud považovali za nezpochybnitelné. Jaký rozvrat to přináší, je těžké si představit. Španělské soudnictví navíc zatím s celou kauzou nedokázalo příliš pohnout a na spravedlnost se tak zatím marně čeká.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu