Letoun Avrocar byl vlastně jen velké neohrabané vznášedlo, které se do výroby nikdy nedostalo. | zdroj: messynessychic.com


Spojené státy vyvíjely létající talíř, jmenoval se Avrocar a moc nelétal

TÉMATA: letadla | stroje | technologie | usa

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 05. 2019 | 10:00

Kanadský konstruktér Jack Frost přišel v roce 1947 s konceptem velmi zvláštního letadla ve tvaru disku. Kanadské vládě se projekt líbil a nechala Frosta na letadle pracovat. Ovšem výsledky se nedostavily a projekt byl ukončen. Frost se ale rozhodně nehodlal vzdát.

Frostova práce udělala velký dojem na lidi z amerického ministerstva obrany. Chtěli, aby navázal tam, kde v Kanadě skončil, a slíbili mu celý projekt dále financovat. Jeho projekt měl mnoho jmen – Projekt Y-2, System 606A nebo Silver Bug, ale nejvíce se vžil název Avrocar.

Jenže Frost přecenil své síly, navíc toho lidem z amerického ministerstva obrany nasliboval příliš mnoho. Armáda měla navíc mnoho požadavků. Chtěla podzvukový letoun, použitelný na průzkum a dopravu vojáků v terénu, který se bude schopen pohybovat těsně nad zemí mimo dosah radarů, ale v případě potřeby se rychle vznese do výšky a vyvine nadzvukovou rychlost. Frost to vše slíbil splnit a jeho tým na projektu skutečně intenzivně pracoval.

Nakonec se podařilo vytvořit dva prototypy. Jeden se testoval v Kalifornii v aerodynamickém tunelu, druhý byl plně funkční a mohly na něm být prováděny zkušební lety. Měl dvě oddělené kabiny, v každé seděl jeden pilot. Stroj měl být schopen letět do výše 3000 metrů, ale to se nikdy nepodařilo. Velmi rychle se ukázalo, že Frost v podstatě sestrojil jen jakési vznášedlo, navíc velmi nestabilní a hlučné. Jeho Avrocar byl schopen létat jen těsně nad zemí, a byť se jí nedotýkal, nedalo se rozhodně mluvit o plnohodnotném letadle. Jeho bojové využití ve stávající podobě bylo nulové. Bylo provedeno ještě několik dalších zkušebních letů se stejným výsledkem a pak se Američané rozhodli, že do projektu už další peníze nedají. Marně Frost navrhoval úpravy, které měly letové vlastnosti stroje zlepšit. Už k jejich realizaci nedostal příležitost.

 

user-avatar

Tomáš Chalupa

29. 05. 2019 | 10:00

Zavří­t reklamu