válkaČeskoslovenskoobjevy

Nejhorší nálet Prahy: Proč bombardovali Emauzský klášter a byl to skutečně tragický omyl?

Nejhorší nálet Prahy: Proč bombardovali Emauzský klášter a byl to skutečně tragický omyl?
Zdroj: Ladislav Lašťovka

Když spojenecké bombardéry mířící na Drážďany odhazovaly své bomby, jejich piloti netušili, že dole není průmyslové srdce Německa, ale že bomby dopadají na místa, o kterých na předletové přípravě rozhodně neslyšeli – Karlovo náměstí, Pankrác, Vinohrady...

Tomáš Chalupa 12. února 2015

Záměr nebo náhoda? Dohady o náletu na Prahu ze 14. února 1945 přetrvávají, ale většina odborníků se dnes kloní k názoru, že si spojenecké bombardéry spletly Prahu a Drážďany. Nad Prahou byly ten den po poledni velké mraky a nad nimi dvaašedesát letících bombardérů B-17 jen občas zahlédlo velké město dole. Do vysílačky zaznělo od některého z pilotů hlášení, že dole jsou Drážďany a vzápětí nato začaly dolů padat bomby.

Ministerstvo sociální péče po náletu

Ministerstvo sociální péče po náletu

Zasaženy byly Vršovice, Pankrác, Vinohrady, Karlovo náměstí, Vyšehrad, Zlíchov, Nusle a Radlice. Spojenci tou dobou už uplatňovali taktiku kobercových náletů a shazovali bomby na celé městské čtvrti. Paradoxně tak nezasáhli ani jednu budovu patřící německým okupantům. Nálet měl demoralizovat německé civilní obyvatelstvo v Drážďanech, místo toho ale trpěli Pražané. Zemřelo jich 700 a zraněných byly skoro dva tisíce. Nejméně 93 domů bylo zničeno, přes deset tisíc obyvatel ztratilo ten den střechu nad hlavou. Zničen byl Emauzský klášter Na Slovanech nebo Faustův dům. Škody utrpěl také most Palackého, Vinohradská synagoga nebo Vinohradské divadlo. Na mnoha místech hořelo a z města stoupal dým. Protiletadlová obrana prakticky vůbec nezasáhla.

Bombardér B-17

Bombardér B-17

Nálet byl pro Prahu šokující. Dodnes se najde mnoho lidí, kteří tvrdí, že spojenci bombardovali Prahu záměrně. Byla to mohutná zbrojnice Wehrmachtu, údajně zde byly stále konstruovány nové technologie, které měly změnit průběh války. Jenže nálet nezničil žádnou továrnu ani německé vojenské sklady. Spojenci také Prahu chápali jako spojenecké okupované město a podniknout na takové město kobercový nálet nepřicházelo v úvahu. Spojenci také nad útokem vyjádřili politování.

Emauzský klášter dnes

Emauzský klášter dnes

Ať už byla skutečná příčina náletu jakákoliv, utrpení lidí na zemi to nijak nezměnilo. Připomínky dávné tragédie se nacházely i dlouho po válce. V 70. letech byl například objeven jeden zasypaný sklep, ve kterém byly nalezeny kostry třiadvaceti lidí a několik čárek vyrytých na stěně. Ty podle historiků znamenaly jediné. Lidé byli zasypání při náletu ve sklepě a čárky znázorňovaly, jak dlouho marně čekali na pomoc.

Další články

Zavří­t reklamu