válkaČeskoslovenskoobjevy

Spisovatelce odstranili prso bez anestezie. Hororový zážitek žena detailně vylíčila

Spisovatelce odstranili prso bez anestezie. Hororový zážitek žena detailně vylíčila
Zdroj: amusingplanet.com

Na začátku 19. století se ještě neprováděla anestezie tak, jak ji známe dnes. Operovaní pacienti zažívali nepředstavitelná muka, pokud zákrok přežili, stále jim hrozila infekce. Právě v této době se anglická spisovatelka Frances Burney podrobila mastektomii.

Simona Knotkova 18. dubna 2020

Frances Burney začala v roce 1806 trpět bolestí pravého prsu. Později už ani nemohla zvedat pravou ruku. Navštívila lékaře, který jí diagnostikoval rakovinu. Pokud se tehdy čtyřiapadesátiletá Frances chtěla vyhnout nejhoršímu, byla jí doporučena mastektomie. Žena doufala, že bolest časem zmizí, a se zákrokem otálela. Teprve v září 1811 se rozhodla svěřit do rukou chirurgů. O svém zážitku se naturalisticky rozepsala.

Zákrok se konal přímo v jejím domě. Lékaři měli dvě hodiny zpoždění, a úzkost Frances se tím ještě zvýšila. „Chodila jsem tam a zpátky, až dokud jsem nezklidnila všechny emoce a postupně se nestala úplně otupělou, bez sentimentu či vědomí,“ popsala. Ve tři odpoledne dorazilo na místo sedm mužů v černých oblecích. Ženě dali napít roztoku opia smíchaného s alkoholem. Jak Frances zakrátko zjistila, bylo to prakticky k ničemu.

„Zakryli mi oči kapesníkem, který byl ale průhledný, takže jsem mohla vidět, jak u postele stojí sedm mužů a moje ošetřovatelka. Když jsem skrze látku zahlédla záři naleštěné oceli, zavřela jsem oči. Jakmile se čepel dotkla kůže, začala jsem nepřetržitě křičet. Skoro se až divím, že mi ten křik ještě nezní v uších! Agonie byla nesnesitelná. Bolest nepolevovala ani poté, co byl řez dokončený, jak se do choulostivých částí najednou vehnal vzduch. Jak ostré nástroje roztahovaly ránu a čepel se znovu zařízla do masa, které tak násilně odolávalo a znavovalo ruku operátora, který musel měnit směr, tehdy jsem si skutečně myslela, že je to můj konec.“

Podle toho, co vypozorovala, to byl děsivý zážitek i pro samotného vykonavatele mastektomie. „Když bylo po všem, museli mě odnést do postele, byla jsem naprosto zničená. Nebyla jsem ani schopná pohnout rukama, které se houpaly kolem těla, jako bych byla bez života. Můj obličej byl podle mé ošetřovatelky úplně bez barvy. Jak mě odnášeli, otevřela jsem oči a viděla jsem doktora Larryho, bledého skoro jako já, s tváří potříštěnou od krve, výrazem vyjadřujícím žal, strach a skoro úděs.“

Riskantní zákrok Burney nakonec přežila a po několikaměsíční rekonvalescenci žila dalších 29 let. Z toho můžeme usuzovat, že nádor byl pravděpodobně nezhoubný.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu