Jistá podoba tu je | zdroj: internet


Spisovatel odhalil masového vraha Zodiaka, byl to prý jeho otec

Spisovatel Gary L. Stewart v květnu tohoto roku prohlásil, že ví, kdo je legendárním vrahem Zodiakem. Je to prý jeho otec, má totiž stejný obličej jako policejní skica znázorňující podobu vraha. Bylo by to senzační odhalení, kdyby se každý rok nenašel někdo, kdo zná pravou identitu Zodiaka.

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2014 | 07:05

Jen málokterý případ sériového vraha vyvolal takovou pozornost jako Zodiak. V šedesátých letech minulého století vraždil na severu Kalifornie. Jeho obětí bylo prokazatelně sedm, on sám tvrdí, že zabil 37 lidí. Byli to samí teenageři, anebo mladí lidé ve věku kolem dvaceti let, dívky i chlapci, někdy tvořili pár. Zabíjel lidi na parkovištích, někdy je střílel, jindy bodal nožem.

Jedna ze Zodiakových obětí

Policii i mnoha redakcím chodily dopisy, kde vrah popisoval detaily z vražd, které znala pouze policie. Nebylo pochyb, že je psal skutečný pachatel. Podepisoval se znakem kříže v kruhu, což je znak hodinek značky Zodiac. Někdy se podepisoval také velkým Z. Jako vrchol všeho vložil do některých svých dopisů zašifrované zprávy. Měly obsahovat jeho totožnost i vysvětlení, proč vraždí. Novinovým redakcím vyhrožoval, že pokud kryptogramy neotisknou, bude zabíjet dále.

Policejní skica

Policie i veřejnost šílela. Šifranti FBI i CIA nemohli kódované zprávy rozluštit. Kódy otiskované v novinách se snažili vyluštit tisíce lidí, podařilo se to překvapivě amatérským nadšencům, manželům Hardenovým ze Salinasu. Jenže ve zprávě, kterou vyluštili, bylo jen blábolení o radosti ze zabíjení lidí, kteří se smrtí stávají otroky svého vraha. O identitě Zodiaka tam nebylo nic, byť se nepodařilo vyluštit poslední dlouhý shluk písmen.

Allen Zodiak nebyl, byť si to policisté mysleli

Policie přesto nedokázala vraha najít, byť měla na dvě tisícovky podezřelých. Minimálně dva až tři lidé se zdáli být skutečnými pachateli. Především Arthur Leigh Allen byl dlouhou dobu hlavní podezřelým. Jediný člověk, který viděl Zodiaka na vlastní oči, Michael Mageau, ho poznal na fotce. Mageau byl čtvrtou obětí Zodiaka, ale jeho útok doslova zázrakem přežil. Jenže Allena policie nedokázala usvědčit, byť se o to velmi snažila. Přímé důkazy chyběly. Jak se ukázalo o mnoho let později, police měla špatnou stopu, DNA Allena nesouhlasilo se stopami na místech vražd. U dalších podezřelých to bylo podobné, chyběly jakékoliv přímé důkazy. Před soudem neskončil nikdo.

Článek informující o prolomení šifry

Poslední vzkaz poslal Zodiak do redakce novin Chronicle v roce 1974. Pak se odmlčel a již nikdy se neozval. Policie případ uzavřela jako nevyřešený, v roce 2003 ho znovu otevřela. Po celou dobu se objevují noví a noví lidé, kteří tvrdí, že ví, kdo je Zodiak. Jejich soused, manžel, šéf v práci… Stewart tak je jen dalším v řadě. Jeho otec je prý mimořádně podobný policejním kresbám znázorňujících pravděpodobný obličej vraha. Celou věc dost shazuje fakt, že Stewart o svém otci jakožto Zodiakovi napsal knihu a tímto odhalením se snažil zjevně podpořit její prodej.

Text, který Hardenovi vyluštili

Ať už byl Zodiak kdokoliv, nyní už je téměř jistě mrtev. Podle jeho příběhu bylo natočeno několik filmů a napsáno údajně několik tisíc knih.

Zřejmě nejlepší film o Zodiakovi natočil režisér David Fincher

    

témata

Komentáře ( )

user-avatar

Tomáš Chalupa

31. 10. 2014 | 07:05

Zavří­t reklamu