Guy de Maupassant byl z existence Eiffelovy věže naprosto zdrcený

Guy de Maupassant byl z existence Eiffelovy věže naprosto zdrcený | zdroj: thevintagenews.com


Spisovatel Maupassant snídal každý den pod Eiffelovkou, aby se na ni nemusel dívat

TÉMATA: francie | paříž | eiffelova věž | spisovatelé

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 12. 2018 | 12:00

Eiffelova věž je bezesporu nejznámějším symbolem Paříže a cílem stovek milionů turistů. Ovšem v době, kdy se teprve měla stavět, zdaleka ne všichni byli z plánu na ocelové monstrum nadšeni. Byl mezi nimi i spisovatel Guy de Maupassant.

Komitét tří set, tak se nazývala skupina umělců, která se zásadně stavěla proti prznění Paříže něčím tak odpudivým, jako je ocelová věž jakéhosi Eiffela. Je monstrózní a zcela zbytečná, nepřináší žádný užitek, to byly hlavní argumenty odpůrců stavby. A byly mezi nimi opravdu vážené osobnosti, architekti, umělci i politici. Vypadá to jako gigantický černý tovární komín. Všechny nádherné monumenty Paříže budou poníženy touhle odpornou stavbou, nechal se slyšet Charles Garnier, uznávaný architekt, který vytvořil návrh slavné pařížské opery.

Pravdou ovšem je, že stejnou vůli jako protestující projevil i autor stavby inženýr Gustave Eiffel, který neúnavně stavbu propagoval jako pokrokovou, moderní, jako ukázku toho, že Paříž nejsou jen umělci a zábava, ale také složité inženýrské stavby, viadukty, mosty, tovární komplexy … Právě inženýrskému umu Francouzů chtěl vzdát hold svou věží. A kupodivu se mu podařilo mnoho odpůrců přesvědčit. Ovšem u jednoho neměl nikdy šanci – spisovatele Guye de Maupassanta. Ten byl vnitřně přesvědčen, že věž nemá vzniknout, a když se tak stalo a dokonce se stala populární, byl z toho zdrcen. Navíc Eiffelova věž byla vidět prakticky z každého místa Paříže, měl tedy svou prohru stále na očích. Hledal místo, kde by pohledu na ocelovou obludu unikl, a našel jej překvapivě právě pod ní. Jedině přímo pod věží měl výhled na Paříž bez toho, aby mu výhled kazila nepřehlédnutelná věž.

V přízemí věže byla restaurace a Maupassant tam denně chodil na snídani. „Uvnitř té restaurace bylo jedno z mála míst v celé Paříži, kde jsem mohl v klidu sedět a nedívat se na Eiffelovu věž,“ řekl k tomu sám Maupassant.

Nakonec mu ale ani tento azyl nestačil a Paříž opustil. Přesídlil na Sicílii, kde se podobných moderních vysokých staveb rozhodně nemusel obávat. Když ve věku pouhých 43 let zemřel, byl pohřben na Montparnasském hřbitově, pouhých 12 minut jízdy od Eiffelovy věže. Naštěstí pro něj, z hrobu na věž rovněž není příliš dobrý výhled.

user-avatar

Tomáš Chalupa

22. 12. 2018 | 12:00

Zavří­t reklamu