válkaČeskoslovenskoobjevy

Špiónku Odettu Sansomovou nesnesitelně mučili a týrali. Trpěla, aby zachránila budoucího manžela

Špiónku Odettu Sansomovou nesnesitelně mučili a týrali. Trpěla, aby zachránila budoucího manžela
Zdroj: wikipedia.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Tajná agentka Odetta Sanasom se za války obětovala pro svého spolubojovníka a sestoupila do bran pekla. Zažila hrůzy, které by zlomily každého. Ona ale dokázala přežít a vzala si toho, pro kterého tolik vytrpěla.

Tomáš Chalupa 1. dubna 2015

Odetta Sansomová byla obyčejná holka žijící svůj život v Sommersetu s manželem a třemi dětmi. Pak vypukla druhá světová válka a Odette se přihlásila ke speciálním silám. Její manžel už narukoval před ní a jejich tři dcery zůstaly v internátní škole. Prošla speciálním výcvikem pro speciální mise v okupované Francii. Tam se vylodila v oblasti Cannes v říjnu 1942 a setkala se zde se svou spojkou a nadřízeným Peterem Churchillem.

Jejich mise ovšem skončila dříve, než vůbec začala. Byli prozrazeni, když se do jejich organizace infiltroval německý agent Hugo Bleicher. Pro dvojici si přišlo v půlce roku 1943 gestapo. Tehdy učinila Sansomová zásadní rozhodnutí zachránit Churchillův život. Gestapákům řekla, že Churchill je příbuzný britského ministerského předsedy Winstona Churchilla, že oni dva jsou manželé a Peter neví nic o jejích aktivitách v odboji. Doufala, že jej díky tomu nezastřelí ani jej nebudou mučit. Ovšem to se netýkalo jí samotné.

Gestapo se na ni vrhlo s nebývalou zuřivostí. Mučení bylo nesnesitelné. Pálili ji rozžhaveným pohrabáčem, strhávali ji nehty, probodávali ji jehlami. Nic z toho ji nezlomilo a stále trvala na krycí historce, kterou si vymyslela. Chránila nejen Churchillův život, ale i mnoha ostatních odbojářů.

„Když mě zabijí, tak mě zabijí fyzicky, to je vše, co dostanou. Budou mít mrtvé tělo, které jim k ničemu nebude. Ale nedostanou mě. Cítila jsem, že moje povinnost je neříct nic,“ řekla Sansomová o tom, co ji drželo při životě. Dokonce své mučitele ponížila. Jednou ji vyšetřovatel, kterého popsala jako pěkného Francouze, vzal na vojenskou přehlídku do centra Paříže. Řekla mu, že je blázen, pokud se mu líbí něco takového.

Jenže časy v Paříži byly přes všechnu svou hrůznost lepší než to, co ji čekalo v jejím novém vězení. Tím byly podzemní kobky koncentračního tábora Ravensbrück. Tam jí drželi na samotce v podzemní cele s jedním oknem, které bylo zabedněné. Jediná návštěva se konala zhruba jednou do měsíce. Přišel velitel tábora, aby ji osobně mučil. Bil ji, držel celé dny potmě, pouštěl uprostřed léta naplno topení, takže v cele bylo horko jako v sauně. Její cela navíc sousedila s podzemní mučírnou. Prakticky denně slyšela řev a bití, které se odehrávalo za vedlejší zdí. Rozsudek smrti, který měl být vykonán, ovšem nikdy Němci neprovedli. Sansomová věřila, že to bylo kvůli její historce s Churchillem.

Později ji dali do cely, která byla zase hned vedle krematoria. Celé týdny dýchala dým mrtvých lidí. Jedna dívka s ní přes okno mluvila. Vzápětí ji stráže zastřelily. Na její mrtvé tělo se vrhly pološílené a k smrti vyhladovělé vězenkyně. Sansomová věřila, že došlo ke kanibalismu.

Na konci války ji vzal velitel tábora do auta a odvezl ji k postupujícím Američanům. Nutil ji, aby Američanům řekla, že je Churchillova příbuzná. Jenže velitelův kalkul nevyšel a skončil později na šibenici za válečné zločiny. Sansomová byla konečně na svobodě.

Dostala se zpět do Velké Británie a byla jako první žena v historii vyznamenána Křížem krále Jiřího. Podle jejího životního příběhu byl natočen v roce 1950 film Odette s Annou Neagle v hlavní roli. Sansomová se rozvedla a vzala si Petera Churchilla. S tím se rozvedla po deseti letech a provdala se za Geoffreye Haloovese. Zemřela v roce 1995.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu