válkaČeskoslovenskoobjevy

Špion Sidney Reilly skončil nakonec na popravišti

Špion Sidney Reilly skončil nakonec na popravišti
Zdroj: medan.tribunnews.com
+ 2 fotky+ 3 fotky

Bolševismus se zrodil v krvi a jeho vůdci jsou zločinci a vrazi, řekl jednou agent britské tajné služby Sidney Reilly. Byli to nakonec právě komunisté, kteří ukončili také jeho život.

Tomáš Chalupa 21. ledna 2020

Sidney Reilly nenáviděl komunisty z hloubi duše a zasvětil svůj život jejich porážce. O své minulosti toho navyprávěl hodně a jeho příběhy se lišily. Označoval se za bývalého irského pastora i potomka ruské šlechtické rodiny. Ve skutečnosti se narodil do židovské rodiny Rosenblumových v Oděse. Ve 22 letech prchl do Londýna, kde se oženil a změnil si jméno.

Jako špion pracoval už za rusko-japonské války, a to pro obě strany. Když žil v Rusku, byl součástí revolučních komunistických kruhů, ale jen proto, že pracoval pro britskou tajnou službu a současně pro carskou tajnou policii. Zkrátka byl to typ člověka, kterému nebylo radno věřit ani nos mezi očima. To o něm ostatně v interní zprávě psali i sami nadřízení z britské tajné služby. „Nespolehlivý pro jakoukoliv službu,“ stálo v jeho papírech.

Jenže Reilly byl charizmatický a uměl si získat přízeň nejen mnoha žen, ale také politiků. Jeho kouzlu podlehl i Winston Churchill, který jej nechal poslat v roce 1917 do Ruska na tajnou misi. Tam naverboval Reilly několik dvojitých agentů a získal také průkaz Čeky, tajné policie, což z něj v podstatě dělalo dvojitého agenta.

V roce 1923 se Reilly oženil s herečkou Pepitou Bobadilla. Zdroj: Daily Mail

V roce 1923 se Reilly oženil s herečkou Pepitou Bobadilla. Zdroj: Daily Mail

Reilly považoval za nejlepší cestu, jak zničit právě se rodící bolševismus tím, že by zabil Lenina a Trockého, dva zakladatele tohoto politického směru. Domluvil se s Eduardem Berzinem, šéfem litevských jednotek, které oba muže chránily, že proti nim provede převrat. Berzin souhlasil, Britové mu za to poslali 1,2 milionů rublů. Jenže když přišlo na věc, Berzin se ukázal jako mistrný dvojitý agent Čeky, který rozhodně neměl v úmyslu obrátit zbraně proti bolševikům. Peníze si nechal, ale celou konspiraci odhalil. Následovala razie na britské ambasádě, ze které na poslední chvíli Reilly utekl do Evropy.

Reilly bojoval proti komunistům i nadále. Podporoval bělogvardějce, kteří proti nim vedli občanskou válku, a marně apeloval na Brity, aby bělogvardějské síly podpořily. Později překročil tajně finsko-sovětskou hranici, aby se setkal se členy tajné antikomunistické organizace. To byla ale opět falešná akce, ve skutečnosti byla celá organizace řízena sovětskou tajnou službou. Reilly a další lidé padli do léčky a byli zatčeni. V roce 1925 byl Reilly popraven v lese poblíž Moskvy.

Nezdolný charismatický agent z hloubi duše nesnášející bolševiky se stal údajně také jednou z inspirací Iana Flemminga pro postavu Jamese Bonda.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu