válkaČeskoslovenskoobjevy

Spielberg málem odstoupil z natáčení Schindlerova seznamu, bylo to moc emoční

Spielberg málem odstoupil z natáčení Schindlerova seznamu, bylo to moc emoční
Zdroj: thevintagenews.com

Snímek Schindlerův seznam je bezesporu jedním z nejzásadnějších filmů týkajících se tématu holokaustu. Černobílý opus dává nahlédnout nejen do duše a života zachránce Židů Oskara Schindlera, ale také do běžného života v koncentračním táboře. Režisér Steven Spielberg málem své angažmá ve filmu ukončil, protože celé téma pro něj bylo příliš osobní a emoční.

Tomáš Chalupa 22. dubna 2020

O příběhu Oskara Schindlera se Spielberg dozvěděl deset let před natáčením. Tehdy se mu dostala do rukou novela Thomase Keneallyho Schindlerova archa (Schindler´s Arch). Spielberg byl příběhem doslova fascinován a koupil práva k této knize a k jejímu zfilmování.

Sám se ale zdráhal zahájit natáčení filmu, v jednom rozhovoru řekl, že začne tak za deset let, protože se necítí ještě dostatečně vyspělý na to, aby takovou látku uchopil. Také nabízel režírování snímku Romanu Polanskému. Ten ale odmítl, přestože měl osobní zkušenost s holokaustem a jeho matka zemřela v Osvětimi. Točit film nechtěli také Martin Scorcese a Sydney Pollack. Jak čas plynul, pro Schindlera se celá věc začínala stávat čímsi jako černým svědomím. Věděl, že by měl Schindlerův příběh natočit, ale současně se toho obával.

Po pádu Berlínské zdi se ke slovu v Evropě začali ve velké míře dostávat popírači holokaustu a ultrapravicoví radikálové. Tehdy Spielberg konečně došel k rozhodnutí, že je potřeba přestat otálet a film natočit. Musel nejprve dotočit Jurský park, protože jak sám řekl: „Věděl jsem, že jak jednou začnu točit Schindlera, už nedokážu Jurský park dodělat.“

Na film měl poměrně málo peněz, ostatně v Hollywoodu se vědělo, že filmy o holokaustu nejsou příliš výdělečné a rozhodně na ně nechodí davy diváků. Rozpočet 22 milionů byl tedy značně skromný. Nicméně točit se začalo a od prvního dne byl Spielberg i celý štáb pod návalem emocí. Spielberg dostal povolení natáčet přímo v koncentračním táboře Osvětim, ale tuto možnost z piety k zesnulým nevyužil. Místo toho postavil kopii koncentračního tábora za branou toho skutečného, ve filmu tak hraje jen původní brána u vstupu do tábora.

Spielberg často brečel při vzpomínkách, které mu na holokaust předali jeho prarodiče. Sám se setkal ve svém mládí s antisemitismem a při natáčení filmu velmi emočně trpěl. Byl tak zničen, že některé scény, například jak nacisté třídí nahé Židy a nutí je běhat, prostě nedokázal sledovat. Hroutili se také herci, jedna z hereček, která se objevuje ve scéně v plynové komoře, se narodila v koncentračním táboře.

Kdyby Spielberga nepodporovala jeho manželka, zřejmě by film nedokončil, jak se alespoň vyjádřil v jednom rozhovoru. Robin Williams mu každé ráno volal, aby mu řekl vtip a trochu ho rozesmál. Každý večer se pak díval na jednu epizodu komediální Show Jerryho Seinfelda. Jinak byl ale utopen v temnotách silných emocí.

Několikrát uvažoval o tom, že snímek přestane natáčet, ale nikdy se k tomu neodhodlal. Věděl, že prostě musí film dokončit. Když pak přebíral filmového Oscara, řekl že právě pije nejlepší pohár vody po nejdelším suchu v jeho životě. Byl emočně zcela zničený, ale zároveň šťastný, že film dokončil a navíc s ním zaznamenal fenomenální úspěch. Stal se absolutním vítězem Oscarů, jeho film vydělal 321 milionů dolarů, jeho věhlas obletěl svět. Jediné, čeho se Spielberg obával, bylo, že už možná nikdy nenatočí další film. Naštěstí to nevzdal a ve své tvorbě pokračoval dál.

Další články

Zavří­t reklamu