válkaČeskoslovenskoobjevy

Spider-Man existuje. V Indonésii sbírá odpadky a čistí ulice

+ 1 fotka+ 2 fotky

Indonésan se už nemohl déle dívat na znečištěné prostředí v místě svého bydliště. Aby vyburcoval veřejnost ke změně, oblékl se do superhrdinského obleku a s čistícími pomůckami se vydal do ulic.

Simona Knotkova 20. února 2020

Rudi Hartono z indonéské provincie Jižní Sulawesi byl nespokojený se situací, která panovala v místě jeho bydliště. Po ulicích i plážích pobřežní komunity Parepare se všude povalovaly odpadky a plastové lahve a zdálo se, že ostatním obyvatelům to vůbec nevadí. K ekologičtějšímu chování se je první pokoušel přemluvit konvenčními způsoby, ale nepomáhalo to.

„Zprvu jsem to dělal bez kostýmu. To ale nepřitahovalo pozornost místních tak, aby se někdo z nich ke mně připojil a se sbíráním odpadků mi pomáhal. Když jsem si pak na sebe jednou dal kostým, odezva veřejnosti byla mimořádná,“ vypráví šestatřicetiletý zaměstnanec kavárny, který úklid okolí zvládá před večerní směnou.

Supehrdinský oblek si zakoupil už v roce 2018 jako překvapení pro svého dvouletého synovce. Maska pavoučího muže malé dítě ale vystrašila, a několik měsíců tak kostým ležel nepovšimnutý ve skříni. Nyní se s jeho pomocí Hartono pokouší změnit věci k lepšímu. Díky pozornosti médií se stal místním hrdinou. Doufá, že ho v jeho snažení bude následovat také vláda. Znečištěné prostředí je totiž v Indonésii velkým problémem.

„Doufám, že vláda vynaloží větší úsilí na vyčištění odpadu a zpřísní pravidla ohledně nakládání s ním, včetně jednorázových plastových sáčků. Minimalizovaní plastů je ta nejdůležitější věc, protože plast se jen obtížně rozkládá,“ připomíná muž.

Podle studie z roku 2015 Indonésie ročně vyprodukuje až 3,2 milionů tun odpadu ročně, z něhož skoro polovina končí v oceánu. Tato nechvályhodná statistika ze země činí druhého největšího producenta plastového znečištění oceánů na světě. Samotné Parepare s populací okolo 142 tisíc lidí denně produkuje okolo 2,7 tun nezpracovaného odpadu.

„Potřebujeme kreativní vzory, aby se společnost aktivně zapojila do ochrany našeho prostředí,“ říká jeden z obyvatel Parepare Saiful Bahri.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu