válkaČeskoslovenskoobjevy

Spící mikrobi se probudili po 100 milionech let

Spící mikrobi se probudili po 100 milionech let
Zdroj: bbc.com
+ 4 fotky+ 5 fotek

Jak může nějaký organismus žít tak dlouhou dobu, vědci netuší, doposud se s něčím takovým nesetkali. Pravdou je, že mikrobi po celou tu dobu naživu nebyli, ale byli ve stavu podobném smrti, ovšem podařilo se je nejen probudit, ale také rozmnožit.

Tomáš Chalupa 5. září 2020

Před sto miliony let pobíhali po naší planetě dinosauři. Kontinenty putovaly a měnily se, pak dopadl na Zemi meteorit a vše se změnilo. Po nějaké době se objevily opice a z nich se vyvinuli lidé. Po celou tu dobu ale přebývali na dně oceánu drobní mikrobi a zřejmě byli stále naživu.

Japonská výzkumná loď Joides Resolution zavrtala své zařízení do mořského dna před deseti lety. Ze dna jižního Pacifiku z hloubky kolem 6000 metrů vytáhla vzorky sedimentu. Jižní Pacifik je oblast, kde je ve vodě velmi málo živin a velmi málo kyslíku. Obecně to není zrovna roh hojnosti, spíše naopak. Vědci chtěli zjistit, jak v této „pustině“ žijí mikrobi a kde získávají potravu a energii pro svůj život.

Vědci ale byli překvapeni, že v sedimentu našli prastaré mikroorganismy, které zřejmě byly ve stavu jakéhosi dlouhodobého spánku a bylo možné je oživit, pokud v jejich okolí byl dostatek kyslíku a živin.

Thumbnail # Tajemná mikrobiální temná hmota dominuje naší planetě
Mohlo by Vás zajímat:

Tajemná mikrobiální temná hmota dominuje naší planetě

„Byli jsme k tomu skeptičtí, ale po dalších analýzách jsme skutečně zjistili, že 99 mikrobů bylo stále živých a připravených přijímat potravu. Vzorky byly přitom staré 101 milionů let,“ říká vedoucí projektu Juki Morono. Mikrobi se napřed jevili zcela mrtví, ale ve chvíli, kdy jim byl zvýšen podíl kyslíku a dodány živiny, tak obživli. A nejen to, pokud byl celý vzorek dále vyživován, množil se, a to takovou rychlostí, že z původních 6 986 mikrobů se za 60 dní vytvořil čtyřnásobek.

Vědci věděli, že mikrobi jsou schopní přežívat dlouhá období, kdy jsou lidově řečeno na suchu, ale že může jít o sto milionů let, to je zatím naprostý unikát. Vědci tak dostávají možnost zkoumat živé tvory, byť jsou to jen jednobuněčné organismy, které žily v dobách dinosaurů.

Další články

Zavří­t reklamu