válkaČeskoslovenskoobjevy

Šperky Marie Antoinetty byly prodány v aukci za 25 milionů liber

Šperky Marie Antoinetty byly prodány v aukci za 25 milionů liber
Zdroj: news.sky.com

V aukční síni Sotheby´s v Ženevě se konala v polovině prosince dražba mimořádné důležitosti. Na programu byl prodej šperků nejznámější francouzské panovnice Marie Antoinetty. Kupec za ně zaplatil astronomických 29 milionů liber, což je více než miliarda korun.

Tomáš Chalupa 26. prosince 2018

Šperky nebyly k vidění na veřejnosti více než 200 let. Královnina pokladnice byla v tajnosti převezena z Paříže v roce 1791. V držení je od té doby měli její příbuzní, konkrétně šlechtický rod Bourbon-Parma. Právě oni nebývalou kolekci 100 kusů šperků nabídli k prodeji aukční síni Sotheby´s.

„Je to aukce 21. století. Jak chcete triumfnout Marii Antoinettu,“ říká Andres White Correal, ředitel Sotheby´s. Jen diamantový náhrdelník s pravou perlou má cenu přesahující milion euro. Není divu, že celá kolekce se prodala za astronomickou cenu.

Ze stovky šperků jich deset patřilo přímo Marii Antoinettě. Ta byla poslední panovnicí na francouzském trůně a po vypuknutí Velké francouzské revoluce byla v roce 1793 popravena na gilotině. Její šperky se podařilo zachránit vévodovi Mercymu Argentauovi a dnes jsou v držení nového majitele. Jeho jméno ani identitu pochopitelně aukční síň nezveřejnila. Bude to ale někdo mimořádně bohatý.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu