válkaČeskoslovenskoobjevy

Speciální vojenská jednotka chrání posledního samce nosorožce bílého

Speciální vojenská jednotka chrání posledního samce nosorožce bílého
Zdroj: boredpanda.com
+ 6 fotek+ 7 fotek

Nosorožec bílý je vyhynulý druh. Tedy vlastně není, ještě zbývá poslední samec. Žije v rezervaci Ol Pejeta v Keni a chrání ho vojenská jednotka. Pytláci totiž už vybili celý jeho druh.

Tomáš Chalupa 15. dubna 2015

Za jeden kilogram z rohu nosorožce bílého dostanete na černém trhu kolem 75 000 dolarů. Takové nabídce se v místních poměrech nedá odolat, a tak bandy těžce ozbrojených pytláků už celá desetiletí devastují populaci nosorožců bílých. Zůstal poslední jedinec ukrytý v rezervaci Ol Pejeta v Keni. Na jeho ochranu vláda povolala jednotku místních Rangers. Mají vše, co potřebují ke kontrole 90 000 akrů rezervace, kde se samec pohybuje. Smečka psů vycvičených k hledání lidí, letadlo, GPS navigace a samozřejmě celý arzenál ručních zbraní. Sledují nosorožce dnem i nocí a dělají všechno proto, aby ho pytláci nedostali.

Vědci jsou přesto ze stavu nosorožců bílých naprosto zoufalí. Existuje jen jeden samec a pět posledních samic. Zabývají se možností na umělé oplodnění ze spermatu samce, nebo o mezidruhové křížení. Jenže udržet druh jako takový se nejspíš nepodaří. I kdyby se podařilo přivést na svět jednoho nebo dva malé nosorožce, genofond druhu už je natolik malý, že jeho dlouhodobé přežití se zdá velmi nepravděpodobné. Lidstvo se zase jednou probralo pozdě a byť je práce keňských rangerů jistě záslužná, je také nejspíš už marná.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu