válkaČeskoslovenskoobjevy

Speciální páže nosilo panovníkův mobilní záchod, byla to práce s mnoha benefity

Speciální páže nosilo panovníkův mobilní záchod, byla to práce s mnoha benefity
Zdroj: allthatisinteresting.com

Groom of the Stool je v překladu cosi jako páže přes záchody. Zní to hrozně, ale ve středověké Anglii to byla velmi vážená funkce. Takový člověk měl královu absolutní důvěru, byl mu v jistém smyslu ze všech lidí nejblíže a byl také za svou službu dobře placen.

Tomáš Chalupa 26. února 2020

Své záchodové páže měli šlechtici a samozřejmě také král. Vrcholné období pro tuto práci nastalo za vlády Tudorovců. Hlavní úlohou bylo nosit mobilní toaletu, starat se o dostatek papíru a další náležitosti, jako bylo mýdlo, voda do koupele, voňavky, zkrátka vše, co tak či onak souviselo s tímto druhem potřeb.

Přenosná toaleta bylo něco jako v dnešní době soukromý tryskáč. Byl to znak bohatství, luxusu, prostě věc, která odlišovala pána od zbytku populace. Popis přenosného záchodu z roku 1495 říká, že byl potažen černým sametem s hedvábným lemem. K výbavě patřily také dvě velká umyvadla a čtyři yardy široké látky místo ručníku.

Mezi králem a jeho pážetem se velmi často vytvořil velmi úzký vztah. Král, pokud si páže oblíbil, jej zahrnoval dary a přízní. Někdy také mohl mít vládu nad penězi určených k vedení domácnosti. Zkrátka byl to prestižní a velmi vážený džob, který byl spojen s mnoha výhodami.

Největší vážnosti požívali pážata právě za Tudorovců. Jindřích VIII. (1491–1547) si vybíral pro tuto službu pážata výhradně na bázi jejich temperamentu a podle celkových sympatií. Dodnes je známo například jméno Hughese Denyse, který se díky službě u krále přiženil do bohaté a vlivné aristokratické rodiny. Někteří urození muži si dokonce kvůli němu stěžovali, že král zahrnuje raději dary a tituly pážata od toalety než šlechtice. Sir Anthony Denny měl zase klíče od pokladnice a všech pokojů, a dokonce disponoval královskou pečetí a mohl vyřizovat poštu. Henry Norris byl spojencem Anny Boleynové, a tak jej spolu s ní nechal král popravit. Ne každý měl zkrátka v této funkci jen výhody a požitky. Posledním pážetem byl James Hamilton, který sloužil Princi z Walesu. Když se z prince stal král Edward VII., ten tuto službu úplně zrušil.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu