Jeden z největších nálezů římských mincí se povedl sevillským dělníkům při kopání vodovodu

Jeden z největších nálezů římských mincí se povedl sevillským dělníkům při kopání vodovodu | zdroj: smithsonianmag.com


Španělští kopáči našli v zemi 580 kilo římských mincí

TÉMATA: archeologie | nálezy | mince

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 05. 2016 | 11:30

Dělníci poblíž španělského města Sevilla našli v zemi 19 amfor naplněných až po okraj římskými mincemi z období 3. - 4. století našeho letopočtu. Kopání vodovodního řadu tak přineslo opravdu významný archeologický nález.

Kvalita mincí byla podle archeologů mimořádná a svědčí o tom, že mince se ve starověku nikdy nedostaly do oběhu. Sloužily zřejmě jako poklad nebo rezerva, takže se nijak používáním nepoškodily. Na většině mincí figuruje portrét císaře Konstantina, který vládl Římu v letech  306 až 337, na dalších je hlava císaře Maximiana, který byl u moci v letech 286 až 305 našeho letopočtu. 

"Je to unikátní nález, je jen velmi málo podobných. Všechny mince byly nově raženy, některé byly dokonce pokryty stříbrem, tedy nejen bronzem," říká Ana Navarrová z Muzea archeologie v Seville. Finanční hodnota pokladu se podle ní nedá vyčíslit penězi, hlavní je jejich historická hodnota. 

Zatím se předpokládá, že celý náklad peněz byly možná daně, nebo finanční prostředky poslané římské armádě ve Španělsku. Mince ze stejného období se sice podařilo najít také ve Švýcarsku a ve Velké Británii, ale oba nálezy byly nesrovnatelně menší než ten sevillský.

user-avatar

Tomáš Chalupa

2. 05. 2016 | 11:30

Zavří­t reklamu