válkaČeskoslovenskoobjevy

Španělský venkov zeje prázdnotou. Za levnou cenu jsou na prodej celé vesnice

Španělský venkov zeje prázdnotou. Za levnou cenu jsou na prodej celé vesnice
Zdroj: allthatsinteresting.com
+ 19 fotek+ 20 fotek

Přáli jste si někdy vlastnit celou vesnici? Díky ekonomické krizi ve Španělsku se vám to může splnit. Tamní venkov bojuje s opuštěnými a chátrajícími místy a nedostatkem obyvatel.

Simona Knotkova 20. května 2019

Za dva miliony korun si můžete koupit rodinný dům v Česku. Ve Španělsku si za podobný obnos pořídíte rovnou celou vesničku. Tamní venkov totiž stále víc chátrá a opouští ho i jeho poslední obyvatelé. Vesnice duchů byly přitom kdysi plné života a hojně se v nich farmařilo.

„Když mluvíte se starými lidmi, v očích mají slzy a říkají: ‚Dřív tu bylo tolik dětí! Tolik to tu žilo!‘ Byli by rádi, kdyby si ta místa někdo vzal a postaral se o ně. Nechtějí, aby zemřela,“ vypráví realitní makléř Mark Adkinson. Jeho úkolem je najít dědice nemovitostí, případně jejich nové majitele.

„Některá z těch míst jsou už padesát až šedesát let opuštěná. Jeden takový pozemek má kupříkladu sto akrů půdy, šest domů, dvě stodoly a chlév, kam se vleze až sedmdesát kusů skotu. Nejmenší vesničky s méně úrodnou půdou jsou na prodej v řádu statisíců korun,“ pokračuje.

Migrace z vesnic do velkých měst je vcelku logická. Obyvatelé na španělském venkově už nenachází dostatek pracovních míst, škol nebo zdravotnických zařízení potřebných k životu. Mnoho lidí už rovněž nemá zájem starat se o půdu. „Na zdejší zemi se kdysi pěstovalo obilí, ale ničemu jinému se tu nedaří. Stejně – kdo v dnešní době chce být zemědělcem? Kdysi to tady vzkvétalo, ale ta doba je už pryč. Umírá to tady. Zůstali jen staří lidé,“ nechal se slyšet jeden z usedlíků, pětapadesátiletý Felix Sacristan.

Na některých místech je situace dokonce tak zoufalá, že vesničky jsou nabízeny k darování. To je třeba příklad Cortegady na jihu Galicie. „Je to úplně zadarmo!“ říká starosta Avelino Luis de Francisco Martinez. „Zájemce mi jen musí slíbit, že se postará o rekonstrukci dvanácti rozpadlých domů. Jsou nádherné! Úplná venkovská idylka. Hned vedle je řeka a cesta královského procesí z 18. století. Zkrátka jen potřebujeme najít někoho, kdo zde bude schopný žít i v tomto století.“

Pro znovuosídlení venkova bojuje také španělská vláda. Novým obyvatelům slibuje dostupnější dopravu i lepší zdravotnické a vzdělávací podmínky. Jedna ze stran dokonce přislíbila 60% sražení daně z příjmu, pokud se lidé přestěhují do vesnice. Na vybudování nových cest a internetového připojení jsou využívány evropské dotace. Snahou politiků není pouze znovu oživit venkov, ale také snížit populaci měst jako Madrid nebo Barcelona.

„Množství odborníků předvídá, že v roce 2050 bude 70 % populace bydlet ve velkých městech. Věříme, že se nám podaří tento proces zvrátit. Pořád ještě máme čas,“ doufá bývalá komisařka pro vylidňování venkova Isaura Leal.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu