Talayotský meč nalezli archeologové poblíž megalitické stavby na Mallorce.

Talayotský meč nalezli archeologové poblíž megalitické stavby na Mallorce. | zdroj: ancientpages.com


Španělský Excalibur je starý 3200 let a byl nalezen na Mallorce

TÉMATA: archeologie | nálezy | meče | megality | doba bronzová

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 11. 2019 | 18:00

Tajemný meč nazvaný Talayot, který byl nalezen na Mallorce, je některými médii přezdíván jako španělský Excalibur. Archeologové jej považují za artefakt ztracené civilizace.

Archeologové se rovněž domnívají, že meč zanechali na místě jeho majitelé záměrně. Byl totiž nalezen pod kameny a bahnem poblíž megalitické stavby zvané Talayot. Podle ní má také svůj oficiální název Talayotský meč. Taalyot postavila prastará a mýty opředená talayotská civilizace, která na Mallorce existovala mezi lety 1000–6000 před naším letopočtem. Tato civilizace na Mallorce a Menorce zanechala množství staveb talaiotů podobných stavbám nuraghi, které jsou pro změnu na Sardinii.

Podobnost nuraghi a talaiotů vede některé vědce k názoru, že obě civilizace byly spolu v kontaktu, nebo dokonce že talaiotická civilizace má svůj původ na Sardinii. Samotný megalit, kde byl nalezen meč, byl zřejmě významnou náboženskou stavbou. Proto tam byl nejspíše meč zanechán, jako oběť nebo symbol či součást nějakého rituálu. Stavba ovšem měla také obranný účel, takže není vyloučeno, že meč opustil na útěku nějaký válečník.

Stavba a její okolí bylo vypleněno v dobách římského impéria. Vykopávky zde začaly už v 50. letech minulého století, takže nikdo nečekal, že by zde po tolika letech mohlo být nalezeno ještě něco skutečně zajímavého. Meč je po všech stránkách unikátní, takže brzy obohatí sbírky archeologického muzea na Mallorce.

user-avatar

Tomáš Chalupa

24. 11. 2019 | 18:00

Zavří­t reklamu