válkaČeskoslovenskoobjevy

Španělský antikvariát našel v jedné z knih falešnou bombu

Španělský antikvariát našel v jedné z knih falešnou bombu
Zdroj: odditycentral.com

Španělský antikvariát Sto kanónů ve městě Bandajoz má ve svých policiích stovky knih. Jedna z nich ovšem vyděsila personál podniku. Byla v něm totiž bomba. Naštěstí se ukázalo, že je to bomba neškodná.

Tomáš Chalupa 10. září 2018

Bomba se nacházela v knize Král žebráků od francouzského spisovatele Jeana Larteguye. Když vzal zaměstnanec antikvariátu knihu do ruky, přišlo mu, že je neobvykle těžká. Pak knihu otevřel a s hrůzou zjistil, že se dívá na pekelný stroj se spoustou drátů a časovačů. Ihned ho napadlo, že se dívá na bombu ukrytou v knize, jakou nejspíše používají teroristé při svých útocích. Všichni lidé museli podnik opustit a byla přivolána policie.

„Kniha je ze zámoří, pochází někdy z let 1985 – 1986. Když jsme ji zvedli, byla velmi těžká. Otevřeli jsme ji a našli uvnitř mechanismus,“ sdělil zaměstnanec podniku španělským novinám Extremadura News. Ten také poslal fotografii bomby policistům, kteří ihned vyslali na místo specialisty z pyrotechnické jednotky.

Ti zjistili, že všechny baterie v časovačích jsou již velmi dlouho vybité a také uvnitř knihy není vůbec žádná výbušnina. Experti z pyrotechnické jednotky odvezli zařízení k dalšímu zkoumání, ale podle všeho je zcela neškodné.

Přesto má majitel podniku podezření, že kniha tak úplně neškodná není. Vzhledem k tomu, že autorem knihy je Bask a dostala se do Sto kanonů v 80. letech, je možné, že patřila nějakému členovi baskické teroristické organizace ETA. Ta proslula mnoha bombovými útoky a únosy, kterými si chtěla vybojovat nezávislost Baskicka. Navíc sám Larteguy ve své další knize Centurioni použil scénář atentátu s tikající bombou. Je považována za přelomovou v tom, že zvažuje jako legitimní použití mučení v případě, že by se tak odvrátil teroristický útok. Je to vše jen náhoda? Je možné, že kniha kdysi byla skutečně funkčním pekelným strojem těchto teroristů, která se nějakým řízením osudu dostala až do antikvariátu Sto kanonů.

Další články

Zavří­t reklamu