válkaČeskoslovenskoobjevy

Španělsko znovu otevírá případ bombových útoků z roku 2004

Španělsko znovu otevírá případ bombových útoků z roku 2004
Zdroj: voanews.com

Bylo to něco jako evropské 11. září. Před 15 lety explodovaly tři bomby na stanici Atocha, které zabily 29 lidí, ve stanici El Pozo usmrtily dvě bomby 67 lidí, 4 bomby zabily 64 lidí v Téllez a jedna bomba zmařila životy 17 lidí ve stanici Santa Eugenia. Největší teroristický útok v novodobých dějinách Španělska je po patnácti letech znovu vyšetřován.

Tomáš Chalupa 3. dubna 2019

Vyšetřovatelé se zaměřují na možné spojení islámských džihádistů s teroristickou organizací ETA. Španělský nejvyšší soud nařídil státnímu návladnímu, aby přezkoumal veškeré informace a zvážil nové důkazy o bombovém útoku. Formuje se tým 200 vyšetřovatelů a policistů, kteří se mají tímto případem znovu zabývat.

Opoziční politici volají po tom, aby byly odtajněny veškeré informace a poznatky shromážděné v průběhu minulého vyšetřování. Existují obavy, že v tajných částech vyšetřovacích spisů leží potencionálně skandální informace.

ETA byla přitom v hledáčku hned po útocích. Tehdejší premiér Jose Mario Aznar dokonce způsobil skandál, když ihned po útocích tvrdil, že za nimi stojí ETA. Nic přitom této verzi nenasvědčovalo, naopak existovalo mnoho důkazů, že za útokem stojí islámští teroristé. Aznar ale z politických důvodů potřeboval, aby vina padla na ETA. Když se ale k útokům přihlásila Al-Káida, musel i Aznar uznat, že ETA není pachatelem.

O to překvapivější se zdá nynější snaha znovu nalézt pojítko mezi dvěma teroristickými organizacemi. Ale zdání klame. Původní vyšetřování totiž prý nebylo vedeno důsledně a už tehdy zaznívaly pochybnosti, zda skutečně ETA nemá s celou věcí nic společného. Vyšetřování se totiž vedlo už za Aznarova nástupce Zapatera, který naopak vždy roli ETA zpochybňoval. Zatímco Aznar tlačil verzi ETA, Zapatero ji ignoroval. Nynější vyšetřování má být tedy nestranné a s definitivní platností objasnit, jakou měla baskická teroristická organizace v celé věci úlohu.

Podezřelé se zdá například to, že hlava teroristické buňky Jamal Ahmidan působil jako drogový dealer a člen podsvětí v San Sebastianu, což bylo město považované za jedno z důležitých center ETA. Při vyšetřování se ukázalo, že Ahmidan se znal nejméně se dvěma členy ETA. Ti byli zatčení pár dní před tím, než si Ahmidan vyzvedl své výbušniny. Oba členové ETA byli zatčeni, když převáželi výbušniny. Velmi podivná shoda okolností.

Revize důkazů prokázala, že informace o tomto spojení byly ze všech oficiálních zpráv vypuštěny. Vyšetřování provázely silné politické tlaky jak od Aznara, tak od Zapatery. Pravda o podílu ETA na útoku tak stále nebyla odhalena.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu