válkaČeskoslovenskoobjevy

Španělská vláda se snaží odstranit ostatky diktátora Franca z národního památníku

Španělská vláda se snaží odstranit ostatky diktátora Franca z národního památníku
Zdroj: wikipedia.com

Před několika dny španělská vláda učinila významný krok k tomu, aby z památníku poblíž Madridu zmizely ostatky diktátora Francisca Franca. Ty tam byly uloženy po jeho smrti a dodnes se o tom, zda je to vhodné, vedou vášnivé debaty.

Tomáš Chalupa 29. srpna 2018

Franco byl pohřben v roce 1975 do monumentálního památníku nazvaného Údolí padlých. Ležel tam dalších 43 let. Často se debatovalo o tom, zda je to vhodné a zda má diktátor právo na takový způsob uložení ostatků. Vláda Mariana Rajoje byla vystřídána po posledních volbách socialisty Pedra Sanchéze a ten se rozhodl, že Franco musí pryč. Oznámil to hned v prvních dnech, co nastoupil do úřadu.

Kontroverzní je i samotný památník, který nechal postavit sám Franco, a pohřbeni v něm měli být ti, kteří zemřeli za Boha a za Španělsko, ve skutečnosti to ale byli lidé, kteří bojovali za fašistickou diktaturu v dlouhé a krvavé občanské válce. Podle některých informací se další rozšiřování památníku dělo tak, že na stavbu byli nahnáni političtí vězni tehdejšího režimu.

Záměr odstranit Francovy ostatky z památníku ale vyvolaly ostré reakce z pravicové části politického spektra. Zdaleka ne všichni Španělé mají totiž na Franca negativní pohled, to samé platí i o politicích. Navíc záměr vlády, která jej prosadila v parlamentu, musí ještě schválit senát. Pokud se tak stane, ostatky Franca budou exhumovány. Francova rodina dostala mezitím lhůtu patnácti dnů, aby mu vybrala nové místo posledního odpočinku. Pokud tak neučiní, což se mnozí domnívají, pak nové místo vybere sama vláda. A ta to podle všeho již učinila. Oním místem je hřbitov poblíž města San Lorenzo de el Escorial, vzdáleného asi hodinu jízdy autem od Madridu.

Otázka je nejen, co bude s Francem, ale i s dalšími mrtvými v památníku. Jsou zde pohřbeni ti, co bojovali za Franca, ale podle všeho také mnoho jeho nepřátel, kteří tam byli uloženi se zlomyslnou škodolibostí, aby spočívali vedle svých přemožitelů. Rodinám mnohých těchto republikánů se to nelíbí a chtějí, aby byli pohřbeni jinde.

Samotný památník navštěvuje každý rok čtvrt milionu lidí, mnoho z nich na Franca nostalgicky vzpomíná a považuje jej za obroditele Španělska. O památník se stará Francova nadace, která také bojuje za pozitivní obraz diktátora a záměr vlády tvrdě kritizuje. Dá se očekávat, že odstranění Francova hrobu se neobejde bez třenic a kontroverzí.

Další články

Zavří­t reklamu