Slavný španělský spisovatel Miguel de Cervantes je duchovním otcem kultovní literární postavy Dona Quijota.

Slavný španělský spisovatel Miguel de Cervantes je duchovním otcem kultovní literární postavy Dona Quijota. | zdroj: www.linkdatv.com


Španělé konečně našli kosti svého slavného spisovatele Cervantese, autora kultovního Dona Quijota

TÉMATA: archeologie | objevy | španělsko | spisovatelé

user-avatar

Irena Gruberová

19. 03. 2015 | 07:15

Téměř 400 let po jeho smrti Španělé konečně objevili ostatky velikána španělské literatury a autora příběhů o bláznivém rytíři Donu Quijotovi, Miguela de Cervantese. Narazili na ně při průzkumu v kryptě Kláštera bosých trinitářů v Madridu.

Forenzní archeolog Francisco Etxeberria oznámil, že jeho tým po ročním pátrání našel ztracené ostatky španělského renesančního spisovatele Miguela de Cervantese, který zemřel v roce 1616, jen týden po smrti svého neméně slavného generačního souputníka Williama Shakespera. Experti jsou přesvědčeni, že mezi fragmenty kostí z 15 těl nalezených v kryptě madridského kláštera Barrio de las Letras se nalézají i pozůstatky španělského literáta. „Víme, že některé z těchto kostí patří Cervantesovi,“ řekl historik Fernando de Prado.

Exkluzivní průzkum, vedený snahou po 400 letech konečně označit místo posledního odpočinku slavného Španěla, odstartoval loni v dubnu, kdy se tým 30 lidí s infračervenými kamerami, 3D skenery a georadary vypravil do podzemní klášterní krypty. Léta se vědělo, že v klášteře byl Cervantes spolu se svou ženou pohřben, jak si to přál, ale místo, kde byly jeho ostatky uloženy, zmizelo při přestavbě konventu koncem 17. století.

První naděje svitla archeologům už loni v lednu, kdy byly v kryptě objeveny fragmenty rakve s iniciálami M. C. Vědci pak prozkoumali 33 výklenků, kde mohly kosti spočívat. K tomu, aby mohli Cervantesovy ostatky identifikovat, měli archeologové několik vodítek. Zakladatel moderního evropského románu měl na konci života jen šest zubů, ve 24 letech přišel o levou ruku a v bitvě u Lepanta, v níž se v roce 1571 střetla Svatá liga s tureckými vojsky, byl zasažen třemi výstřely z mušket – dvakrát do krku a jednou do ruky.

Archeologové jsou si jisti, že našli ostatky slavného španělského spisovatele. 

Zatím však archeologové nenašli žádné kosti, které by nesly stopy po těchto zraněních. Místo toho však na základě stáří kostí a zbytků oděvu dospěli k jistotě, že některé z fragmentů kostí skutečně patří Cervantesovi a jeho manželce, spisovatelce Catalině de Salazar. K tomu, aby mohly být nalezené ostatky stoprocentně potvrzeny, zbývá už jen provést test DNA. Je tu však malá naděje, že by výsledky testu přinesly nějaké konkrétní závěry. Neexistují totiž potomci Miguela de Cervantese, s jejichž DNA by bylo možné odebrané vzorky porovnat.

Nyní bude na místních úřadech a řádových sestrách, jak uctí spisovatelovy ostatky. Představitelé města doufají, že bude možné kryptu slavnostně otevřít veřejnosti u příležitosti 400. výročí spisovatelova úmrtí.


Miguel de Cervantes y Saavedra (1547 – 1616,) byl nejvýznamnějším autorem zlatého věku španělské literatury. Prožil pestrý život ve vojenských službách – účastnil se bitvy u Lepanta a pět let strávil v alžírském zajetí. Jeho hlavním dílem je román Důmyslný rytíř Don Quijote de la Mancha. Původní záměr zesměšnit rytířské romány přerostl v rozsáhlý obraz tehdejší španělské společnosti. Proti ní postavil Cervantes renesanční ideál svobody a spravedlnosti, jak ho ztělesňovala dvojice protikladných hrdinů Dona Quijota a jeho sluhy Sancha Panzy, na nichž Cervantes demonstroval odvěký lidský duchovní zápas ideálu s realitou.
 

user-avatar

Irena Gruberová

19. 03. 2015 | 07:15

Zavří­t reklamu