válkaČeskoslovenskoobjevy

Španěl uběhl 61 kilometrů pro zdravotníky. Ve svém bytě

Španěl uběhl 61 kilometrů pro zdravotníky. Ve svém bytě
Zdroj: instagram.com/mcastroverde78

Karanténa není výmluvou pro nedostatek pohybu. Španělský nadšenec předvedl, že běhat se dá i v domácích podmínkách.

Simona Knotkova 26. března 2020

Javier Castroverde je jednačtyřicetiletý Španěl, který se stejně jako většina Evropanů ocitl v karanténě. Pro aktivního sportovce musí něco takového vypadat jako noční můra, ne však pro Castroverdea. Ten totiž nezahálí ani v sociální izolaci. Naposledy uběhl ve svém bytě 61 kilometrů. Stalo se tak v rámci osobní výzvy 061 (podle čísla pro zdravotnickou záchrannou službu ve Španělsku), kterou vzdal hold všem zdravotnickým pracovníkům.

„V solidaritě s našimi zdravotníky dnes uběhnu 61 kilometrů. Můj obývací pokoj má na šířku sice jen deset metrů, ale to nevadí. Důležité je poslouchat autority a nevycházet z domu. Pokud musíte sportovat, dělejte to doma. Přiznávám, že po 37. kilometrů se mi už špatně dýchá, ale v takovém momentě si vzpomínám na hrdiny v pláštích a bez masek a vracím se ke svému běhání ode zdi ke zdi. Horší než tohle je skutečnost, že každou noc tisíce a tisíce lidí tráví čas v nemocnicích s tím zatraceným virem, a to bez jakýchkoliv ochranných pomůcek,“ napsal si na Instagram, kde celý průběh výzvy dokumentoval.

Jak se později nechal slyšet, z hlediska psychiky se jednalo zatím o nejtěžší zkoušku, jakou za svého života podstoupil. Na stanovený počet kilometrů ale nakonec zdárně dosáhl, i když to už po 54. chtěl podle svých slov vzdát. Doufá, že šťastný konec čeká i celou jeho zemi.

„Vždycky se mi líbily výzvy, zejména ty, které svým zrnkem v písku mohou pomoci těm, kteří to skutečně potřebují. Tato výzva vznikla z mé potřeby pokračovat ve sportu i přes karanténu a zároveň jako poděkování španělským zdravotníkům za skvělou práci v časech krize. Věřím, že se z toho dostaneme. Španělsko je velká země a nic nás nezastaví!“

Jedincům, kteří by ho chtěli následovat, vzkazuje, že není třeba běhat stejnou vzdálenost, jakou uběhl on. V menších bytech ke splnění výzvy postačí jen pár kilometrů.

Další články

Zavří­t reklamu