Mig pilota Privalova prolétává pod mostem v Novosibirsku, pravost fotky je dodnes nepotvrzena.

Mig pilota Privalova prolétává pod mostem v Novosibirsku, pravost fotky je dodnes nepotvrzena. | zdroj: warhistoryonline.com


Sovětský pilot prohnal svůj Mig pod mostem, málem ho to stálo kariéru

TÉMATA: letadla | rusko

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 11. 2016 | 12:00

Sovětský stíhací pilot Valerij Privalov provedl v roce 1965 kousek, nad kterým dodnes zůstává rozum stát. Svůj Mig-17 prohnal pod mostem přes řeku Ob. Nad celou událostí ovšem dodnes visí otazníky.

Privalovův kousek se udál před svědky, kteří zaplnili břehy řeky Ob. Z jeho průletu existuje i fotografie, ovšem právě ta vnáší do celé záležitosti spíše otazníky. Mnoho lidí si myslí, že je upravená, protože snímek vypadá, jako by se Mig téměř vynořil z vod. Mostní oblouk je 30 metrů vysoký a 120 metrů široký. 

Ovšem výpovědi svědků mluví jasně. Byl slunečný den 4. června, když letadlo proletělo pod mostem ve městě Novosibirsk. Po průletu pod prostředním obloukem ještě stříbrný Mig prováděl akrobatické výkruty na obloze. Privalov se takto předváděl bez rozkazů, byla to jeho vlastní iniciativa. Podle toho to také s horkokrevným pilotem dopadlo. Byl degradován a hrozilo mu dokonce propuštění z letectva. Na jeho záchranu přispěchal samotný ministr obrany maršál Rodion Jakovlevič Malinovskij, který dobře rozpoznal propagandistický efekt, který Privalovův kousek obnášel. 

Privalov byl poslán do elitní letky na základně Kubinka u Moskvy. Zde měla svůj domov i akrobatická letka Ruští rytíři a Privalov se k nim rychle přidal. 

Že se celá událost takto stala, je nepochybné, ovšem fotografie je dodnes považována za upravenou, měla zřejmě spíše celou situaci ilustrovat. Zachytit takto ostře průlet Migu by bylo velmi obtížné. Přesto nezbývá, než před husarským kouskem sovětského pilota smeknout. 

témata

user-avatar

Tomáš Chalupa

28. 11. 2016 | 12:00

Zavří­t reklamu