válkaČeskoslovenskoobjevy

Sovětský obří letoun nesl pět vlastních letadel

Sovětský obří letoun nesl pět vlastních letadel
Zdroj: thevintagenews.com

Koncept vzdušného stroje, který by byl schopen nést letadla a ty vypouštět ze vzduchu do boje, byl poprvé použit u vzducholodí. Ty nesly zavěšené na svém trupu malé stíhačky. Podobný projekt za druhé světové války rozjeli i Sověti, jen s tím rozdílem, že místo vzducholodi použili obří bombardér.

Tomáš Chalupa 26. listopadu 2019

Sověti měli k dispozici mamutí bombardér TB-3. Ten sám o sobě nebyl nějakým převratným strojem, byl ale vhodný k použití takzvaných parazitních stíhacích letounů, tedy k umístění letadel na nebo pod trupem. Od podobného konceptu si Sověti slibovali především to, že si při bombardovacích dálkových letech budou těžkopádné bombardéry nést svou vlastní ochranu.

Jako parazitní letoun byl zvolen na počátku malý stíhač Polikarpov I-5. Malé letadlo, které bylo v době vypuknutí druhé světové války už poměrně zastaralé, se na tuto roli výborně hodilo především díky své nízké hmotnosti. Celý koncept se jmenoval Zveno a poprvé úspěšně odstartoval ve složení TB-3 a 4 I-14 už v roce 1931. Celkově mohl Zveno 1 nosit až 5 letadel, což byl úctyhodný počet. Jejich typy a složení se v průběhu času měnily, byly to jak Polikarpovy I-5, tak I-16 nebo I-Z.

Při jednom z prvních testovacích letů zahynul pilot Korotkov. Ten se špatně uchytil k rámu, který ho při praštil do hlavy, a při následném nouzovém přistání celého Zvenu Korotkov zemřel. Nehoda vedla k tomu, že byl zrušen koncept umisťování stíhaček na horní straně letadla a byly ponechány jen úchyty pod bombardérem. Definitivně byly vybrány stíhačky Polikarpov I-16, které byly navíc vyzbrojeny bombami. Ve výsledku tak bombardér nesl nad cíl další malé bombardéry.

První bojový let se uskutečnil 26. července 1941, kdy Zveno SPB (jak se celý systém nyní nazýval) provedl za denního světla samostatný nálet na sklad ropy v rumunské Konstantě. Nálet dopadl úspěšně a nebylo ztraceno ani jedno letadlo. Další mise následovaly, většina jich byla opět nad Rumunskem. Výsledky nebyly špatné, ale stále více se projevovala celková zranitelnost a také zastaralost zvolených strojů. Jak TB-3, tak malé Polikarpovy byly už v době vypuknutí války poměrně zastaralé a v dalším průběhu války se to jen potvrzovalo, takže v roce 1942 byly všechny zbývající Zveny staženy a jejich bojové působení ukončeno. Celkem nalétaly tyto stroje přes třicet bojových misí. Není bez zajímavosti, že Polikarpovy ze Zvenu dokázaly v bojových misích sestřelit i dva německé stíhače Bf-109, což jsou jediné potvrzené sestřely parazitními letadly za celou druhou světovou válku.

Další články

Zavří­t reklamu