válkaČeskoslovenskoobjevy

Sovětská policie používala k identifikaci podezřelých speciální kresby etnik

Sovětská policie používala k identifikaci podezřelých speciální kresby etnik
Zdroj: Wikimedia Commons
+ 7 fotek+ 8 fotek

Sovětský svaz, to byl velký slepenec různých národů a etnických menšin, které dohromady tvořily superstát. Tajná policie i další bezpečnostní složky měly k dispozici speciální kresby, které měly znázorňovat, jak typický představitel dané menšiny vypadá. Na obrázcích tak nechybí například Židé, Romové nebo třeba Tataři.

Tomáš Chalupa 14. října 2020

Kresby vytvořila skupina sovětských kriminologů podle obličejových fenotypů. Základem pro portréty byly snímky zadržených kriminálníků, výsledkem pak jakási kompilace, kdy se z desítek obličejů vytvořil jeden – archetypální.

V Sovětském svazu se nacházelo přes 100 etnických skupin. 50 procent obyvatel svazu tvořili Rusové, 15 procent Ukrajinci a 5 procent Uzbekové. Další národnosti a etnika pak tvořily jen jednotky nebo promile procent. K etniku se člověk přihlašoval v 16 letech, respektive dělali to za něj jeho rodiče. Pokud se náhodou neshodli, pak mladý člověk dostal etnikum přidělené podle otce.

Thumbnail # Sčítání lidu v Sovětském svazu se v roce 1937 muselo opakovat. Stalin totiž nebyl s výsledky spokojen
Mohlo by Vás zajímat:

Sčítání lidu v Sovětském svazu se v roce 1937 muselo opakovat. Stalin totiž nebyl s výsledky spokojen

Sovětské orgány měly za to, že některé menšiny nejsou příliš loajální ke státnímu zřízení a byly považovány za občany druhé kategorie. Týkalo se to například Moldavanů nebo Bělorusů, ale také nejrůznějších muslimských národností, jako byli Tádžikové, Kazachstánci nebo Turkmeni.

Identifikační portréty sloužily policistům právě při pátrání po těchto lidech, kteří se mohli lehce ztratit ve většinové ruské společnosti. Ovšem sloužily spíše jako učební nebo orientační pomůcka pro policisty, reálný člověk se samozřejmě nemohl podle tohoto mustru najít. Spolehlivost podobných obrázků byla samozřejmě sporná a řekněme spíše ilustrační.

Další články

Zavří­t reklamu