válkaČeskoslovenskoobjevy

Sověti udělovali Řád Mateřská sláva matkám sedmi a více dětí

Sověti udělovali Řád Mateřská sláva matkám sedmi a více dětí
Zdroj: thevintagenews.com
+ 1 fotka+ 2 fotky

Pokud sovětská žena vychovala více než sedm dětí, pak po roce 1944 měla nárok dostat Řád Mateřská sláva. Výchova takového počtu dětí není nic jednoduchého a je dobře, že se ženám dostalo ocenění.

Tomáš Chalupa 8. března 2019

S myšlenkou na ocenění matek starající se o hodně početné rodiny přišel sám Stalin. Ten byl přesvědčen, a dnešní ženy by mu jistě daly za pravdu, že péče o takový počet dětí je mimořádně náročná, a stát by měl proto ukázat, že si této práce váží.

Kromě řádu dostávaly tyto rodiny také nejrůznější finanční úlevy a pobídky. Na ty měly nárok ale také matky samoživitelky a těhotné ženy. Ženy, které měly pět dětí, měly pak nárok na titul Matka hrdinka. Zní to samozřejmě lehce bizarně, ale i v tomto případě je takové ocenění na místě. Dnes se o rodinách s pěti dětmi točí dokumenty jako o nějakém unikátu, v Sovětském svazu v období po druhé světové válce to ale nic výjimečného nebylo.

Stát zničený dlouhou válkou s milionovými oběťmi měl mimořádný zájem na tom, aby se rodilo co nejvíce dětí a aby se stavy časem doplnily. Rodit děti byla hlavní úloha žen. Za dobu existence Sovětského svazu byl tento řád udělen 430 000 ženám. V dnešní společnosti by zřejmě tento řád získalo mnohem menší množství žen. Co myslíte, zasloužily by si ženy ocenění za výchovu dětí v podobě řádů?

Další články

Zavří­t reklamu