válkaČeskoslovenskoobjevy

Sověti postavili létající tank, dochoval se na jediné fotce

Sověti postavili létající tank, dochoval se na jediné fotce
Zdroj: Wikimedia Commons

Tank vzlétne a přilétne přímo doprostřed bitvy o desítky kilometrů dál. Taková představa se zdá být naprosto nereálné, ale sovětští konstruktéři dokázali skutečně sestrojit létající tank. Antonov A-40 byl jediný létající tank na světě a důkazem jeho existence je jediná fotka.

Tomáš Chalupa 9. května 2021

Armády světa velmi stály o to, aby se tanky mohly přepravovat vzduchem na bojiště. Jako schůdná cesta se jevilo zejména použití kluzáků, experimentovalo se i s dalšími typy letadel, ale jen Sověti se vydali cestou konstrukce plnohodnotného létajícího tanku.

Nejdříve ale na to šli konstruktéři jinak. Použili lehké tanky T-27, zavěsili je pod těžké bombardéry TB-3. Ty je pak z malé výšky shazovaly na bojiště v Besarábii. Samostatně vyskakovala na padácích posádka, což se právě ukazovalo jako největší problém. Doba, než se posádka dostala do tanku, byla příliš dlouhá, mohlo se také stát, že se posádka do tanku kvůli bitvě vůbec nedostane. Letectvo si proto u konstruktéra Antonova objednalo kluzáky, které by na palubě převážely jak tanky, tak jejich posádku. Šlo o konvenční řešení, ke kterému přistoupily i jiné armády. Ovšem Antonov se vydal jinou cestou a chtěl, aby jeho tanky skutečně přistály na bojišti i s posádkou, aby tank doslova létal.

Thumbnail # První moderní tank byl Renault FT-17, měla ho ve výzbroji i československá armáda
Mohlo by Vás zajímat:

První moderní tank byl Renault FT-17, měla ho ve výzbroji i československá armáda

Zjednodušeně řečeno šlo o tank T-60, kterému Antonov přidal speciální dřevěnou konstrukci s křídly. Tank byl schopen takto doplachtit na bojiště, odstranit konstrukci a prakticky okamžitě se vrhnout do bitvy. K bojišti ho měl táhnout vlečný stroj Petljakov Pe-8 nebo případně osvědčený Tupolev TB-3. Tank musel být pro let maximálně odlehčen, takže mu chyběly některé komponenty, zejména munice a zbraně, v nádrži měl také jen minimum paliva.

Došlo k pouze jedinému zkušebnímu letu, který se uskutečnil 2. září roku 1942. Bombardér TB-3 táhl za sebou létající tank pilotovaný zkušebním pilotem Sergejem Anochinem. Tank byl ale velmi těžký a bombardér jej nedokázal dostat do výšky, naopak jej musel předčasně odpojit, aby se sám vyhnul havárii. T-60 přesto ulétl malý kus a přistál v poli. Pilot se vrátil na základnu po svých. Právě z onoho podivného zkušebního letu pochází jediný snímek létajícího tanku.

Problém byl, že Sovětský svaz neměl k dispozici dostatečně silný stroj, který by dokázal vytáhnout tankový kluzák do vzduchu. Projekt byl proto po jediném zkušebním letu opuštěn a již se k němu sovětské velení nevrátilo.

Další články

Zavří­t reklamu