válkaČeskoslovenskoobjevy

Sověti měli mít v roce 1957 tisíce jaderných střel, ve skutečnosti byly jen čtyři

Sověti měli mít v roce 1957 tisíce jaderných střel, ve skutečnosti byly jen čtyři
Zdroj: Wikimedia Commons

V druhé polovině 50. let Američané žili v představě, že Sovětský svaz má k dispozici stovky či dokonce tisíce balistických střel schopných nést jaderné hlavice. Vycházelo se ze studie, která odhadovala kapacity sovětského tábora k výrobě těchto zbraní. Jak se později ukázalo, studie byla fatálně mylná.

Tomáš Chalupa 15. listopadu 2021

Prezident a válečný hrdina Dwight D. Eisenhower pověřil v roce 1957 skupinu odborníků, aby zjistila, kolik balistických raket, bomb a jaderných střel Sověti mají. V této komisi byli Herbert York a Jerome Wiesner – první z nich byl talentovaný jaderný fyzik a druhý inženýr. Tyto dva vynikající mozky byli pověřeni posouzením schopností Sovětského svazu vyrábět balistické střely.

Okamžitě se ale setkali s obtížemi, protože v té době nebyla známa téměř žádná čísla, s nimiž by mohli pracovat. Začali zjišťovat, kolik tovární plochy mají Sověti vůbec k dispozici, a na základě toho se pokoušeli zjistit počet raket, které by bylo možné na této ploše postavit.

Bylo však v podstatě nemožné, aby přesně věděli, kolik z tohoto prostoru bude skutečně využito ke stavbě raket nebo kolik prostředků a úsilí Sověti do jejich konstrukce vloží. Protože byli v podstatě slepí, uchýlili se k tomu, že pro prezidenta raději vytvořili nejhorší možný scénář. K tomu použili efektivitu stavby raket na americké úrovni a předpokládali, že Sověti využijí téměř veškerý dostupný tovární prostor, a věnovali tomuto úkolu dostatek mužů a materiálu.

Díky tomu studie ukázala, že by Sověti mohli v příštích letech postavit tisíce raket, tedy množství odpovídající přibližně jedné raketě denně. Toto číslo sice strašlivě nepřesné, ale současně mimořádně znepokojivé.

Studie byla úplně mimo, částečně i proto, že si výzkumníci všimli rozporu ve výstupu výroby sovětského zboží a kapacitě továren. Ten podle nich naznačoval, že se v sovětském průmyslu vyrábí velké množství něčeho tajného. Své poznatky umístili do studie Deterrence Survival in the Nuclear Age (Přežití odstrašování v jaderném věku), která vyšla v listopadu 1957. Tento dokument měl být tajný, ale veřejnost se o jeho existenci brzy dozvěděla a začala se obávat, že Sověti Ameriku porazili.

Během Kennedyho prezidentství však špionážní letouny a satelity zjistily, že ve skutečnosti chyběly rakety spíše Sovětům, jejichž zásoby jaderných zbraní byly oproti Spojeným státům trpasličí.

Později se zjistilo, že v době zveřejnění zprávy z roku 1957 měli Sověti pouze čtyři použitelné mezikontinentální balistické rakety. Strach z té děsivé doby však přetrvává dodnes a udržuje představu, že Sověti jsou lídry v závodech v jaderném zbrojení.

 

Další články

Zavří­t reklamu