válkaČeskoslovenskoobjevy

Sověti hromadně znásilňovali německé ženy. Spravedlnost je za to většinou nedostihla

Sověti hromadně znásilňovali německé ženy. Spravedlnost je za to většinou nedostihla
Zdroj: vintag.es

Válka nikdy není černobílá a nezná jen kladných a záporných hrdinů. I když se Spojencům podařilo ukončit druhý světový konflikt, v jejich řadách byla spousta jedinců, kteří se dopouštěli stejně zavrženíhodných zločinů jako nepřítel. Jedním z fenoménů konce války bylo kupříkladu hromadné znásilňovaní německých žen příslušníky Rudé armády.

Simona Knotkova 26. listopadu 2018

Možná si mysleli, že na to mají právo, když se vraceli z dlouhých a tuhých bojů na frontě. Dostatečnou omluvou jejich zločinů snad dokonce měla být německá národnost obětí, která je asi měla zprošťovat veškeré zodpovědnosti. Počínání vojáků v sovětské okupační zóně zůstává jednou z temných a lety spíše promlčených kapitol konce války. Podle statistik mělo být poškozeno až dva miliony žen.

Historik William Hitchcock uvádí, že nejméně sto tisíc znásilnění se odehrálo přímo v Berlíně. Množství žen bylo také znásilňováno opakovaně, některé z nich až sedmdesátkrát za sebou. Posbíraná nemocniční data z té doby ukazují nebývalý nárůst potratů. Následky chirurgického zákroku přitom nepřežila až desetitisícovka žen. Celkem se mluví zhruba o 240 tisíc mrtvých ve spojitosti se sexuálním napadením.

Podle sovětské válečné zpravodajky Nataljy Gesse vojáci nebyli ohledně věku svých obětí příliš vybíraví a brali si ženy od osmi až do osmdesáti let. Ušetřeny neměly zůstat ani samy sovětské ženy. Autority jim víceméně nedokázaly pomoct.

Když ukrajinský generál Čygankov dostal hlášení o hromadném přepadení žen, které putovaly na nucené práce do západního Německa, vzkázal jim, aby si tuto zkušenost raději nechaly pro sebe. Vojáci měli ke zrůdným činům „povolení“ ostatně i od Stalina. Ten se měl vyjádřit, že je přece naprosto pochopitelné, že si muži po tisícovkách kilometrů plných krve, ohně a smrti chtějí užít trochu legrace se ženou nebo se dopouštějí jiných hloupostí. „Naše vojáky příliš káráme, nechme je, ať se sami rozhodnou, co mají dělat,“ nechal se slyšet na adresu znásilňování německých uprchlic.

K sexuálním zločinům bohužel docházelo po celou dobu trvání sovětské okupační zóny, tedy od léta 1945 až do roku 1949. Někteří ze zadržených vojáků byli za své činy uvězněni nebo popraveni. Největší část z nich ale konečnému trestu unikla.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu