Mladé Rusky mají radost, že můžou konečně soutěžit.

Mladé Rusky mají radost, že můžou konečně soutěžit. | zdroj: rarehistoricalphotos.com


Soutěže krásy byly v Sovětském svazu zakázány. První se konala až v roce 1988

TÉMATA: rusko | sovětský svaz | soutěž krásy | ženy

user-avatar

Simona Knotková

15. 03. 2017 | 14:19

Komunistická společnost si zakládala na tom, že si všichni museli být rovni. Někteří si sice byli rovnější, jak zní klasický citát George Orwella, ale minimálně co se týkalo soutěží krásy, měly ženy od roku 1959 zakázáno mezi sebou soupeřit a předhánět se v půvabu. Vše se změnilo až příchodem Michaila Gorbačova a uvolněných poměrů, které jeho dosazení na post generálního tajemníka KSSS v roce 1985 přineslo.

První soutěž krásy se pod názvem Moskevská kráska konala o tři roky později. Hlavní klání proběhlo v paláci sportu Lužniky a pozvány na něj byly ženy všech možných postav. Soutěž sponzoroval německý magazín luxusní módy Burda Moden.

Přihlášené Rusky to zprvu vůbec neměly jednoduché, protože velká část konzervativní společnosti plné předsudků se na takové ženy dívala přes prsty a považovala je za hanebné prostitutky. Jinak na soutěž už pohlíželi filmaři, fotografové či módní návrháři, kteří se hned po soutěži začali ve velkém o soutěžící krásky zajímat.

Korunku však mohla získat jen jediná, a tou se nakonec stala studentka Máša Kalinina. O rok později se titul Moskevská kráska změnil na prestižnější Miss SSSR, který trval až do roku 1991, tedy do konce sovětského impéria.

user-avatar

Simona Knotková

15. 03. 2017 | 14:19

Zavří­t reklamu