válkaČeskoslovenskoobjevy

Soud zatrhl po 20 letech pekaři péct pečivo z pilin

Soud zatrhl po 20 letech pekaři péct pečivo z pilin
Zdroj: usnplash.com

Soukromý malý pekař z Karlsruhe dvacet let pekl koláčky z dřevěných pilin. Nyní obdržel soudní rozhodnutí, které mu tuto praxi zakazuje. Soud totiž konstatoval, že piliny nejsou vhodné pro konzumaci lidmi.

Tomáš Chalupa 14. července 2021

Pekař oponoval soudům, že výroba koláčků z pilin je tradiční způsob a že jde o nezávadný dlouhodobě vyzkoušený postup. Celý příběh se táhne daleko do minulosti. Už v roce 2004, tedy před 16 lety, tento nejmenovaný pekař napsal úřadu v Karlsruhe, že prodává tyto speciální koláčky z pilin. Nikdy nedostal žádnou odpověď, takže to bral za vyřízené. Své zboží prodával pouze na objednávku na svém e-shopu, že peče z pilin deklaroval veřejně, zákazníci to dobře věděli. Jeho koláče ale byly chutné a šly dobře na odbyt. V roce 2017 ale rutinní hygienická kontrola odhalila, že koláčky jsou z pilin. A bylo zle. Úřad ihned prodej zakázal, nicméně pekař se obrátil na soud a tam se případ řešil tři roky.

Soud nakonec konstatoval jednoznačně, že piliny prostě nejsou jídlo pro lidi, bez ohledu na to, že se někde „tradičně“ používaly, což navíc nebylo plně prokázáno. Piliny také nejsou považovány za vhodné dokonce ani jako krmivo pro zvířata. Piliny pochopitelně nejsou ani na seznamu potravinářských ingrediencí schválených Evropskou unií. Zkrátka piliny se používat nesmí.

Thumbnail # Teta Jemima byl výbušný prášek na pečení, používali ho čínští partyzáni
Mohlo by Vás zajímat:

Teta Jemima byl výbušný prášek na pečení, používali ho čínští partyzáni

Pekař argumentoval, že piliny pocházejí ze stromů, což jsou rostliny, a jde tedy o rostlinný produkt – podobně jako třeba otruby. Navíc doložil z historických zdrojů, že se od 18. století skutečně piliny používaly. Jenže důvodem pro to tehdy byly peníze a snaha snížit náklady, rozhodně ne touha nějak výsledný produkt vylepšit. Pekař tím sice soud zatím neobměkčil, nicméně má stále lhůtu na odvolání, a do pravomocného rozsudku tak stále může své koláčky prodávat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu