válkaČeskoslovenskoobjevy

Soud století s Harry Thawem sledovala celá Amerika

Soud století s Harry Thawem sledovala celá Amerika
Zdroj: allthatisinteresting.com
+ 9 fotek+ 10 fotek

Láska, nenávist, žárlivost a vražda na veřejnosti, to vše byly atributy soudu století, jak se přezdívalo procesu s Harry Thawem, který zastřelil exmilence své mladičké ženy.

Tomáš Chalupa 13. listopadu 2019

Vše začíná u Evelyn Nesbitové, mladé, půvabné dívky, byť velmi bezohledné. Ve svých 14 letech zpívala ve sboru, byla příležitostnou modelkou a herečkou v New Yorku. Velkoměsto jí přerostlo přes hlavu, pocházela totiž z malého městečka v Pensylvánii a New York ji doslova pohltil. Muži jí často přinášeli dárky a pozornosti, ona je většinou odmítala, protože byli mnohem starší než ona. Neodmítla ale gentlemana jménem Stanford White.

White byl renomovaný architekt, který vytvořil oblouk v parku na Washington Square a další stavby. Byl okouzlující, šarmantní, nesmírně talentovaný a žádaný. Měl ale i svou stinnou stránku. Dalo by se o něm říct, že byl sexuální predátor, zaměřující se na velmi mladé dívky, se kterými prováděl vše, co se mu zlíbilo. Dívky odměňoval a zasypával bohatstvím, čímž si mnohé získal. Stejný záměr měl i s Evelyn. Jednu z jejích kolegyň ze sboru přesvědčil, aby ji přivedla do jeho apartmánu na 24 Avenue.

Evelyn skutečně přišla a White s ní nejprve opulentně povečeřel a pak ji odvedl do soukromého pokoje v horním patře, který byl celý poryt rudým sametem. Ze stropu visela rovněž sametová houpačka. Nic se ale nedělo, Evelyn se jen houpala na houpačce a po několika hodinách odešla.

White se ale nepřestával dvořit, získal si důvěru i Evelyniny matky a opět se s ní sešel ve svém apartmánu. Po několika hodinách ležela nahá Evelyn s krví v rozkroku. „Neboj, drahá. To bylo všechno. Teď už jsi moje,“ řekl jí White.

Evelyn ale nakonec s Whitem zůstala. Byla totiž, jako mnoho jiných, okouzlena jeho téměř nekonečným bohatstvím. Dostávala kožichy, diamantové prsteny a zlaté náhrdelníky. Pro čtrnáctiletou dívku odkudsi z Pensylvánie to bylo nepředstavitelné.

Evelyn si ale všiml i jiný velmi bohatý muž – Harry Thaw. Dědic železničního impéria byl ještě bohatší než White. Svůj život trávil v luxusu, obklopen alkoholem a prostitutkami. Chodil pravidelně na představení Nesbitové a posílal jí dopisy a květiny. I on se představil její matce, slíbil, že její dcera bude žít navěky v luxusu a jako důkaz obě ženy začal zahrnovat dary a nakonec je vzal na výlet zaoceánským parníkem. Na moři mu Nesbitová řekla o svém podivném vztahu s Whitem. Thaw jí odpověděl, že se Whitea nemusí bát a že se o vše postará. Po návratu se přestěhovala do jeho rodinného sídla velikosti paláce. Krátce na to se za něj provdala.

Šuškalo se, že White a Thaw se znají z dřívějších dob a mají spolu nevyřízené účty. Thaw nechal vzkázat Whiteovi, že jestli se k Evelyn přiblíží, velmi zle mu ublíží.

Jednoho červnového rána roku 1906 dvojice obědvala v restauraci Cafe Martin, když Nesbitová uviděla na baru sedět Whitea. Ten ale poté, co si jej všimla, odešel. Thaw jí poté oznámil, že má dva lístky na premiéru muzikálu Mam’zelle Champagne, který se měl hrát na střeše Madison Square Garden. Na představení přišel i White.

Když si všichni sedli, Thaw se postavil a namířil si to přímo ke Whiteovi. Z pláště vytáhl revolver a třikrát do něj zblízka vystřelil. Stál nad jeho tělem, pompézně držel pistoli a vykřikoval, že zabil muže, který zničil život jeho ženy, když ji jako mladou získal a pak opustil.

Na tento moment poukazoval u soudu Thawův právník, když tvrdil, že jeho mandant byl v době činu nepříčetný. Obžaloba měla opačný pohled, v Thawův neprospěch svědčila i jeho žena a porota v ostře sledovaném procesu odsoudila Thawa k trestu smrti oběšením.

Po nějaké době ale Nesbitová změnila výpověď a prohlásila, že její muž byl dlouhodobě duševně nemocný. Místo popravy tak Thaw putoval do nemocnice, ze které ho po několika letech propustili. Zanedlouho ale opět skončil u soudu, tentokrát za bičování mladého chlapce.

Nesbitová se od té doby snažila prosadit jako malířka a zkoušela i jiné profese. Zemřela v Los Angeles v roce1967 ve věku 82 let.

Další články

Zavří­t reklamu