válkaČeskoslovenskoobjevy

Soud povolil rozřezání trupu Titaniku, ale jen pro speciální účel

Soud povolil rozřezání trupu Titaniku, ale jen pro speciální účel
Zdroj: livescience.com

Soud prolomil 20 let staré rozhodnutí, podle kterého nesmí nikdo porušit vrak Titaniku. Podle nového rozhodnutí soudu ve Virginii je možné vyřezat otvor do trupu za účelem vyzvednutí Marconiho bezdrátového telegrafu.

Tomáš Chalupa 3. června 2020

O vrak Titaniku se stará společnost RMS Titanik, která má také práva na vyzvedávání předmětů z lodi. Už jich na povrch dostala kolem 5000. Marconiho bezdrátový telegraf je ale poměrně velké zařízení a bude zřejmě nutné kvůli tomu vyříznout nebo zvětšit otvory v lodi.

Rozhodnutí soudkyně nebylo zdaleka přijato bez výhrad. Mnozí lidé považují zásah do trupu Titaniku za nemyslitelný. Vyzvednout Marconiho telegraf také prý není dobrý nápad. „Tak jako lev je mnohem lépe doceněn v divočině afrických savan než vycpaný v muzeu, tak i Marconiho aparát nejlépe vypráví svůj příběh a sdílí svou hodnotu tam, kde je,“ řekl u soudu David Conlin, vedoucí národního centra podvodních zdrojů USA. Soudkyně ale byla opačného názoru, s tím, že případné otvory musí být co nejmenší.

RMS Titanic uvedla, že otvory vyřeže pomocí dálkově ovládaného robota. Pokud se telegraf podaří vyzvednout, je prý možné jej opravit tak, aby mohl znovu vysílat. Telegraf je velmi důležitý artefakt, právě tímto přístrojem se do éteru ozývalo volání o pomoc, které na místo přivedlo záchranná plavidla. Dá se říci, že telegraf přispěl k záchraně stovek životů, a právě proto jej společnost chce zachránit. Vrak se totiž drolí, jeho trupu hrozí kolaps (a to právě nejvíce v oblasti rádiové kabiny), a je proto nejvyšší čas začít pracovat na vyzvednutí všech dalších cenných předmětů.

Pokud skončí koronavirová epidemie a podmínky to umožní, začne se někdy v září či říjnu s vyzvedáváním telegrafu. Společnost ubezpečuje, že bude postupovat ohleduplně a že zásahy do lodi budou naprosto minimální.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu