Etna hrozí nejen novou erupcí, ale také může celá spadnout do moře.

Etna hrozí nejen novou erupcí, ale také může celá spadnout do moře. | zdroj: catania.liveuniversity.it


Sopka Etna zvolna klouže do moře, mohla by vyvolat epickou katastrofu

TÉMATA: itálie | etna | sopky | tsunami | katastrofy

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 10. 2018 | 13:00

Gravitační síla táhne sopku Etnu do moře. Vědci pohyb sledují s obavami, podle předpovědí by mohl celý proces skončit ohromnou katastrofou, jaká v Evropě dlouho nebyla.

Podle měření jihovýchodní stěna Etny klesá částečně pod povrch moře, částečně se pohybuje i po pevnině. Hrozí, že se Etna nakonec celá zřítí do moře, což by opravdu bylo velmi nebezpečné. „Potřebujeme lépe porozumět tomu, jak probíhá tato tranzice a které faktory by mohly fungovat jako spouštěče katastrofy,“ říká Morelia Urlaubová z Centra pro oceánský výzkum v Kielu.

Etna je nejčinnější evropský vulkán. 6000 let před naším letopočtem Etna vybuchla silnou erupcí. Podle vědců je od roku 2013 opět ve svém aktivním cyklu. Podle měření provedeného ze satelitů a pomocí GPS se ukazuje, že posledních 30 let jihovýchodní stěna sopky zvolna klesá do moře. Pohyb probíhá rychlostí 14 milimetrů za rok. Vypadá to neškodně, je to něco mále přes centimetr, ale není to takto pomalu vždy. Vědci obklopili Etnu, respektive moře kolem ní, spoustou velmi přesných senzorů. Ty ukázaly, že v květnu 2017, během devítidenního úseku, se Etna pohnula o 4 centimetry. Je zřejmé, že pohyb je nerovnoměrný a neprobíhá stále stejně. Nedošlo přitom k žádné erupci nebo zemětřesení, žádné vnější vlivy nebyly zaznamenány.

Vědci váhají mezi dvěma teoriemi, proč k pohybu dochází. Podle jedné za to může pohyb magmatu uvnitř vulkánu, podle druhé jde prostě o působení gravitační síly. Poslední měření stále více hovoří ve prospěch druhé verze. Vědci se přiklánějí k tomu, že Etna klouže do moře pouze svou vlastní vahou a gravitací. Etna se totiž stále zvětšuje, zejména na jedné její straně se hromadí vychladlá láva. Pro lidi v okolí sopky je to ta horší varianta.

Podle vědců totiž první varianta dávala naději, že se pohyb zastaví s tím, jak skončí aktivní cyklus sopky. Gravitace ale neskončí nikdy, a sopka se tak opravdu může celá zřítit do moře. „Víme z geologických záznamů, že jiné sopky takto padly do moře, což způsobilo opravdu ohromné sesuvy půdy a mohutné vlny tsunami,“ říká Urlaubová.

Nikdo neumí přesně říct, jak moc pravděpodobný scénář to je. Je otázka, zda k němu vůbec dojde, a stejně tak se nedá odhadnout kdy. Je to doslova Damoklův meč, který stále visí nad Itálií a celou oblastí Středozemního moře. Je možné, že nedopadne nikdy. Ale pokud se Etna skutečně zhroutí, bude to mít katastrofické následky pro celou oblast.

user-avatar

Tomáš Chalupa

25. 10. 2018 | 13:00

Zavří­t reklamu