válkaČeskoslovenskoobjevy

Sonda odhalila tajemnou horu na planetě Ceres

Sonda odhalila tajemnou horu na planetě Ceres
Zdroj: dailymail.co.uk

Vypadá to jako nějaký kopec hlíny nebo jiného materiálu. Až na to, že ten kopec je pět kilometrů vysoký a nachází se na trpasličí planetě Ceres. Tuhle neobvyklou horu stojící zcela osamocenou vyfotografovala sonda Dawn, která krouží na oběžné dráze tohoto tělesa.

Tomáš Chalupa 10. března 2016

Hoře začali vědci říkat Ahuna Mons. Vypadá trochu jako pyramida a na výšku má skoro pět kilometrů. Vědci bádají nad tím, jak celý útvar vznikl, z čeho je a proč má takový tvar, jaký má. „Nikdo z nás nečekal nějakou horu na Ceresu, rozhodně ne takovou, jako je Ahuna Mons. Stále nemáme uspokojivý model toho, jak hora vznikla,“ přiznává Chris Russell z univerzity v Los Angeles.

Ahuna Mons není jediným podivným útvarem na Ceresu. 770 kilometrů od hory se nachází kráter Occator, který má na svém povrchu podivné bílé tečky. I jejich původ je vědcům neznámý. Někteří vědci si dokonce myslí, že obě záhady jsou spolu nějak propojeny a pokud se podaří rozluštit jednu, objasní se tím i ta druhá. Vše záleží na dalších snímcích, které Dawn pořídí při svých přeletech po oběžné dráze. Její dráha se nyní více blíží kráteru Occator, a další přelety by tak mohly přinést ještě lepší snímky. A vědci by tak mohli dostat lepší vhled do tajemství této trpasličí planety.

„Ceres zdaleka překonal naše očekávání díky datům z Dawn. Tvrdě teď pracujeme na tom, abychom vysvětlili všechny záhady, které nám tato sonda naservírovala,“ říká vedoucí mise Dawn Carol Raymondová.

Další články

Zavří­t reklamu