válkaČeskoslovenskoobjevy

Sonda objevila na povrchu komety pyramidu

Sonda objevila na povrchu komety pyramidu
Zdroj: dailymail.co.uk

Zajímavý objev učinila sonda Rosetta vyslaná Evropskou vesmírnou agenturou (ESA) ke zkoumání komety 67/P Churmyov – Gerasimenko. Na jejím povrchu totiž objevila neobvyklý kamenný útvar podobný pyramidě.

Tomáš Chalupa 16. října 2014
Unikátní "selfie" sondy Rosetta

Unikátní „selfie“ sondy Rosetta

Vědci z ESA doufali, že by se jim zkoumáním této komety mohlo podařit lépe pochopit proces vzniku Země. Kometa je vzdálená od Země 478 milionů kilometrů, a tak byla k jejímu průzkumu vyslána sonda Rosetta. Ta obíhá kolem komety a mnoha specializovanými přístroji mapuje její povrch. Záběry, které odeslala na Zem, vědce udivily.

Na některých byl vidět kamenný útvar ve tvaru pyramidy o výšce asi 25 metrů stojící mezi několika dalšími kameny. Vědci dali pyramidě příznačný název Cheops po jednom z faraonů, jehož pyramida je největší v Egyptě. Záběry balvanu pořídila sonda ze vzdálenosti 23 kilometrů.

Kamenné útvary na povrchu komety

Kamenné útvary na povrchu komety

Rosetta stíhala kometu celých deset let, než dosáhla její úrovně a mohla začít obíhat po její orbitě. Dvaatřicetimetrová sonda krouží kolem kamenné masy o velikosti třikrát větší než Sněžka.

Povrch komety dobarvený počítačem

Povrch komety dobarvený počítačem

Kamenné útvary podobné Cheopsu byly spatřeny na mnoha místech povrchu komety. Jde zřejmě o pozůstatky srážek s meteority, které kometa na své vesmírné pouti potkala. Složení kamenů a jejich vlastnosti jsou ale prozatím pro vědce záhadou.

Rosetta se hnala za kometou deset let

Rosetta se hnala za kometou deset let

V prosinci dojde na povrchu komety k historickému okamžiku. Na 11. prosince je totiž plánované přistání automatu Philae, který Rosetta nese na palubě. Půjde o vůbec první přistání lidského stroje na kometě v dějinách. Automat podobný pavoukovi se bude pohybovat po povrchu komety a odesílat další důležitá data do centrály ESA. Odborníci varují, že přistávací manévr je mimořádně riskantní a nemusí dopadnout dobře. Musíme si tedy počkat, zda mise malého Philae bude mít šťastný konec.

Další články

Zavří­t reklamu