válkaČeskoslovenskoobjevy

Šokující tajemství našich střev: Produkují elektřinu!

Šokující tajemství našich střev: Produkují elektřinu!
Zdroj: livescience.com

Motýly v břiše nemáme, zato v našich střevech to pěkně jiskří. Vědci z Kalifornské univerzity v Berkeley zjistili, že náš trávicí systém je plný bakterií, které vyrábějí elektřinu.

Yvonne Pokorná 16. února 2019

Takzvané elektrogenní bakterie (tedy bakterie vyrábějící elektřinu) nejsou ve světě vědy ničím novým – lze je nalézt v extrémním prostředí, v němž je velice málo kyslíku, například na dně jezera nebo hluboko pod zemí v dolech. Až donedávna ovšem vědci netušili, že se hojně vyskytují také v naší trávicí soustavě.

Jde o stovky různých mikrobů, osidlujících naše střevo, z nichž některé jsou našemu zdraví prospěšné, jako třeba známé laktobacily, zatímco jiné jsou patogenní a mohou vyvolat i vážné infekční onemocnění, například listeriozu.

Všechny mají jedno společné – na rozdíl od elektrogenních bakterií na dně jezer či pod zemí střevní mikroorganismy produkují elektřinu podstatně jednodušším způsobem. Je to díky tomu, že jejich buněčné stěny mají jenom jednu vrstvu. “To znamená, že je o jednu překážku méně,” sdělil jeden z autorů studie Sam Light serveru Live Science.

Důležitou roli v tomto procesu sehrávají proteiny flavinů. Flavin, varianta vitamínu B2, hustě osidluje střeva. Jak výzkumníci zjistili, bakterie potřebují flavin nejen k přežití, ale využívají jej i na podporu bakteriální elektrické aktivity.

“Mohli bychom se dozvědět hodně o tom, jak nás tyto bakterie infikují, nebo nám pomáhají mít zdravá střeva,” slibuje si od dalšího výzkumu vedoucí studie Dan Portnoy.

Objev by v budoucnu mohl také vést k zavádění nových technologií na výrobu energie z bakterií. V této souvislosti se již dokonce objevily návrhy na vytvoření mikrobiálních palivových článků nebo baterií, které by využívaly bakterie na výrobu elektrické energie pomocí organických látek, například v zařízeních na zpracování odpadu. Protože ale energetický systém uvnitř našich střev je jednodušší, existuje šance, že jejich výzkum může zlepšit technologii na výrobu elektrické energie. Je ale ještě příliš brzy takový vývoj s jistotou předjímat.

Související články

Další články

Zavří­t reklamu