Kouřící matky riskují, že se jejich dítě narodí s respiračními potížemi. Zvyšuje se také riziko předčasného narození či syndromu náhlého úmrtí.

Kouřící matky riskují, že se jejich dítě narodí s respiračními potížemi. Zvyšuje se také riziko předčasného narození či syndromu náhlého úmrtí. | zdroj: dailymail.co.uk


Šokující sken: Tohle se děje s dítětem v děloze, když matka kouří!

TÉMATA: těhotenství | kouření | zdraví

user-avatar

Simona Knotková

24. 03. 2017 | 13:00

O tom, že by se matka měla během těhotenství vyvarovat cigaret, asi není třeba dlouze debatovat. Přesto se najde spousta žen, které toto pravidlo porušují a nedělá jim problém zapálit si i s dítětem v břiše. Následující sken jim možná otevře oči. Ale třeba ani ten ne…

Na ultrazvukových snímcích si můžete prohlédnout rozdíl mezi plodem kuřačky (nahoře) a nekuřačky (dole). Jasně jde vidět, že první dítě si mnohem častěji sahá na svůj obličej než dítě druhé. U plodu je ze začátku jeho vývoje běžné, že se dotýká úst a tváře. S postupem času však od tohoto zvyku opouští a dotýká se méně.

Studii provedla doktorka Nadja Reissland z Univerzity v Durhamu. Celkem sledovala dvacet matek, z nichž čtyři kouřily průměrně čtrnáct cigaret denně. 4D skeny porovnávala z 24., 28., 32., a 36. týdne těhotenství. Na všech bylo jasně vidět, že plody kuřaček se dotýkají daleko více než u nekuřaček. Také u nich byly zaznamenány četnější pohyby úst. Kvůli kouření je tak patrně zpomalen jejich nervový vývoj.

Reissland dodává, že k definitivním výsledkům by jí pomohlo ještě důkladnější zkoumání. "K potvrzení těchto výsledků a k prozkoumání specifických dopadů kouření na plod je třeba ještě rozsáhlejší studie, která by se zaměřila i na vztah mezi těhotenským stresem a kouřením."

Na stranu druhou kouřící matky neodsuzuje moc přísně a je jim vděčná, že pomohly vědě. "Opravdu si toho vážím, udělaly dobrou věc. Aby pomohly ostatním, překonaly stigma a přiznaly se k tomu."

Spoluautor studie, profesor Brian Francis z Univerzity v Lancasteru, dodává: "Díky nové technologii můžeme vidět věci, které v minulosti zůstávaly skryté. Konečně můžeme demonstrovat, jak moc negativně kouření ovlivňuje plod."

user-avatar

Simona Knotková

24. 03. 2017 | 13:00

Zavří­t reklamu