Nebesky modrý kámen je svým unikátním složením pro vědce záhadou.

Nebesky modrý kámen je svým unikátním složením pro vědce záhadou. | zdroj: mysterious-skystone.com


Šokující objev: Jak mohl být před 55 000 lety vyroben kámen z kyslíku?

TÉMATA: minerály | nerosty | divy přírody

user-avatar

Tyrion

6. 10. 2015 | 12:45

Nebeský kámen – tak se přezdívá záhadnému modrému kameni, který byl v roce 1990 nalezen v západní Africe. Svým složením neodpovídá žádnému známému nerostu na Zemi a vědcům se jeví spíše jako umělý. Jenže ten, kdo jej vytvořil, musel žít v Africe zhruba před 55 tisíci lety! A jak jej dokázal vyrobit z kyslíku?

V roce 1990 byl italský geolog Angelo Pitoni vyslán těžební společností do Sierra Leone, aby zjistil, zda se v tamním regionu Kono nalézají bohatá ložiska diamantů, jež by se dala těžit. V jedné staré vesnici mu náčelník místního kmene ukázal modrý kámen s bílými žilkami na povrchu, který objevil několik palců pod zemí. Pitoni si nejprve myslel, že jde o tyrkys, až na to, že na rozdíl od tyrkysu byl tento modrý kámen až nezvykle čistý, bez nečistot a příměsí. Po návratu do Evropy proto nechal kámen přezkoumat ve Vědeckém institutu v Ženevě i na Univerzitě La Sapienza v Římě. K jeho překvapení se ukázalo, že nejde o tyrkys, ale ani o žádný jiný známý minerál. Co je nejzajímavější, vědci ani nebyli schopni zjistit, které prvky způsobují modré zabarvení kamene. Všechny pokusy o nalezení odpovědi selhaly.

Kousek záhadného kamene je připraven k analýze.

Pitoni se však nevzdal a záhadný kámen zaslal dalším institucím. Několika testy prošel na univerzitě v Utrechtu, kde jej vystavovali působení různých kyselin, ale žádná z nich jej nedokázala jakkoli poškodit či změnit. Zahřívali ho až na 3 000 stupňů Celsia, ale ani tepelný žár složení kamene nenarušil. Když pak malý úlomek kamene rozmělnili na prášek a dali jej pod mikroskop, pojednou ztratil svou barvu. Výzkumníkům nakonec nezbylo než konstatovat, že kámen nevytvořila příroda a není zřejmě zemského původu.

Jejich teorii svým způsobem potvrzují i starobylé mýty, které italskému geologovi vyprávěl náčelník místního afrického kmene Fulah. Podle nich se andělé chtěli vzepřít Bohu a byli za to svrženi na Zemi, kde se proměnili v sochy. S nimi na Zemi dopadly i kousky nebe a hvězd, což v očích domorodců vysvětluje, proč je jejich region tak bohatý na diamanty a jiné minerály včetně modrého kamene.

Profesor Angelo Pitoni se záhadnou figurkou Nomoli, kterou rovněž našel v Sierra Leone. Představují snad ony "padlé anděly"?

Někteří badatelé se domnívají, že nebeský kámen vytvořila nějaká nám neznámá vyspělá civilizace. Důkladná analýza chemického složení ukázala, 77,17 % tohoto kamene je vytvořeno z kyslíku! Zbylá procenta tvoří uhlík (11.58), křemík (6.39), vápník (3.31) a další prvky, jejichž přítomnost je téměř nepatrná. Jenže tady stojíme před záhadou: kdo a jak mohl kámen z kyslíku vyrobit?Neskutečně modrý kámen nevypadá jako přírodní.

Další testy prováděné v několika laboratořích ve Španělsku se kromě jiného snažily vypátrat ve struktuře kamene nějakou organickou sloučeninu, která mu propůjčuje modré barvivo. Nakonec se jim podařilo detekovat jakýsi neznámý neminerální prvek, o kterém předpokládají, že je starý 15 tisíc až 55 tisíc let.

Podle Pitoniho tak testy odhalily chemické složení kamene a jeho molekulární vzorec, který věda dosud neznala. Bylo vyloučeno, že jde o padělek.

Zůstává tedy nezodpovězena otázka, kde se modrý kámen vzal a jak vznikl. Jde o umělý výtvor, který po sobě zanechala nějaká vyspělá civilizace? Anebo jde o „obyčejný“ kámen, který vědci ještě řádně neprozkoumali?

Jediný exemplář nebeského kamene je vystaven v Dänikenově muzeu Mystery Park ve Švýcarsku.

Záhadou rovněž  je, že žádný exemplář nebeského kamene není nikde k mání. Nikde ho nevystavují (tedy s výjimkou Dänikenova muzea Mystery Park ve Švýcarsku) a také není na prodej. Naposledy získal malý vzorek kamene od jednoho majitele v Hongkongu americký umělec a designér Jared Collins a poslal ho loni na jaře vědcům z Washingtonské univerzity k analýze. Výsledky jejich bádání však nejsou zatím známy.

 

user-avatar

Tyrion

6. 10. 2015 | 12:45

Zavří­t reklamu